Domů Šperky Ručně vyráběné šperky. Jsou lepší než ty strojové?

Ručně vyráběné šperky. Jsou lepší než ty strojové?

2132
0
Sdílejte
Rate this post

zlato-nausniceČím dál více lidí v poslední době dává přednost ručně vyráběným šperkům před těmi strojovými. Svou volbu nejčastěji zdůvodňují originalitou – ručně dělaný šperk je totiž na světě jen jeden, vždy naprosto jedinečný. Zastánci strojové výroby na druhou stranu tvrdí, že lidská práce nikdy nemůže plnohodnotně nahradit preciznost a přesnost, s jakou pracují výrobní stroje. Pro jakou variantu byste se tedy při výběru nového šperku měli rozhodnout?

 

Šperky na celý život

Na světě není nic černobílé a toto tvrzení platí i o výrobě šperků. Existují modely, které nelze vyrobit ručně, a existují modely, které nelze vyrobit strojově. Samotná kvalita zpracování pak závisí na šikovnosti lidských rukou, respektive na technologické úrovni stroje. Velký rozdíl je však v servise. Téměř každý zlatník vám řekne, že strojové šperky sice lze upravit nebo opravit, ale jakýkoliv zásah na nich bude poznat. Upravený šperk už zkrátka nikdy nebude vypadat jako nový. Oproti tomu u ručně vyráběných šperků lze prakticky neomezeně měnit jejich velikost, znovu zapravovat kameny apod., aniž by se to projevilo na jejich vzhledu. Jsou to jednoduše šperky na celý život.

banner-colored-stones-600x315.png

Jasný původ

Stojíte u dlouhého proskleného boxu a pozorujete ten zdánlivě nekonečný sortiment prstenů, náušnic nebo náhrdelníků. Co o nich vlastně víte? Snad jen to, že úplně stejných šperků jsou na světě tisíce. Že jsou vyráběny s jediným cílem – vydělat peníze. Že výrobce vůbec nemyslí na vás, vaše potřeby nebo vaše přání. Jednoduše chce jen prodat co nejvíce kusů. U zlatníků s ruční výrobou bývá situace jiná. Obvykle se jedná o drobné živnostníky nebo menší firmy obsluhující pouze lokální trh. Vědí přesně, co jejich zákazníci chtějí a co potřebují. Nemají problém vyrobit např. zásnubní prsten na zakázku. Zakládají si na vysoké kvalitě výroby, protože jeden jediný zmetek by mohl jejich podnikání nenávratně poškodit. Váží si svých zákazníků, protože každý jednotlivec je pro ně důležitý.

Řekni to šperkem

Šperky zřejmě nejčastěji kupujete jako dar. Zejména těmi luxusnějšími obdarováváte své nejdražší – životní partnery, členy rodiny nebo velmi blízké přátele. Zvoleným šperkem můžete naznačit, jak moc si obdarovaného vážíte. Tak, jako tisíce dalších? Pak volte šperk sériové výroby. Tak, jako nikoho jiného ne? Pak vsaďte na šperk ruční výroby. Ceny obou variant dnes bývají takřka srovnatelné, ale dojem, který zanechají, je diametrálně odlišný. Zkuste to a přesvědčte se sami.

Zdroj obrázku: SXC.hu