Kupodivu se v dobách dávno minulých daleko více barvami i tetováním zdobili muži, než ženy. S příchodem prvních šperků si však obě pohlaví své pozice postupně vyměňovaly. Z dob slavných májských, čínských či egyptských kultur jsou dochované důkazy o tom, že šperky používaly ženy stále v menší míře než muži.
Šperky jako vývojový stupeň
Třebaže se to může zdát nečekané, touhu líbit se především svým partnerům a partnerkám měli už primitivní lidé v dávném pravěku. A proto se začali zdobit především barvami a později i prvními náznaky tetování a šperky.
Vývoj šperků za ta dlouhá tisíciletí prošel od prvních kostěných, kamenných a dřevěných šperků až ke šperkům železným, stříbrným a zlatým.
Charakter šperků stejný po tisíceletí
Prvními šperky byly s největší pravděpodobností primitivní kostěnné náušnice, dřevěné náramky a náhrdelníky z kamenů, kostí a plodů rostlin. Na tomto příkladu je vidět, že charakter a použití šperků pro ozdobu lidského těla je po celá tisíciletí stejný.
Pokud odhlédneme od řemeslného provedení a použitých materiálů, najdeme dnes totožné druhy šperků u primitivních kmenů Jižní Ameriky nebo Afriky, stejně jako v nabídce luxusních zlatnických salonů.
Šperky zdobí stejné části těla
S trochou škodolibosti by se dalo říci, že domorodé kmeny nabízejí dokonce více možností, které části těla ozdobit šperkem. Ovšem jedná se tu o extrémy, které by asi ozdobou nazval málokdo. Jako například „talířky“ vkládané do naříznutého spodníhu rtu u žen afrických kmenů.
Podobně by možná někdo váhal nazvat ozdobou piercing jazyka, bradavek nebo genitálií v naší kultuře. Ostatní šperky a jejich použití na části lidského těla jsou však totožné. Náušnice zdobí ušní lalůčky ve všech kulturách, stejně jako náhrdelníky a řetízky naše šíje, náramky zápěstí a kotníky nebo prsteny prsty rukou, ale i nohou.
Šperky s námi kráčí dějinami lidstva téměř od jeho počátků a nepochybně tomu tak bude i nadále. Tak si taky vyberte, nabídka je více než pestrá.
Pohled na dobové šperky
Zdroj fotografie: SXC.hu