Domů Rady Diamant nebo zirkon? Co je do prstýnku lepší?

Diamant nebo zirkon? Co je do prstýnku lepší?

5219
0
Sdílejte
Rate this post

diamant-zirkonNechat zasadit do snubního nebo zásnubního prstenu diamant nebo zirkon? Je mezi nimi vůbec nějaký rozdíl v kvalitě? A v čem jsou tedy přednosti diamantu, pokud je dražší než zirkon?
Takové jsou časté otázky zákazníků zlatnictví. Abych na ně mohl odpovědět, musím nejdříve vysvětlit, co to vlastně diamant a zirkon je.

Trocha chemie

Kubický zirkon – chemicky oxid zirkoničitý ZrO2. Je to synteticky (uměle) vyráběný nerost, který se zasazuje do šperků pro svou podobnost z diamantem. Jeho tvrdost je 8,5 v Mohsově stupnici a index lomu světla 1,93-1,98.
Diamant-chemicky je to krystalický uhlík C. Na rozdíl od zirkonu je to přírodní nerost, který se získává těžbou v dolech. Jeho tvrdost je 10 Mohsově stupnici a index lomu 2,42. Nebudu se zde rozepisovat o klasifikaci diamantů ve šperkařství, potřebné informace můžete nalézt třeba na wikipedii. V tomto článku mi jde o praktický rozdíl mezi diamantem a zirkonem při nošení ve šperku.

Jak to tedy je?

S předchozího vyplývá, že diamant má větší index lomu než zirkon. Index lomu určuje způsob šíření světla při jeho průchodu kamenem. V praxi to znamená, že diamant je ve šperku jiskřivější – tedy má krásnější hru barev a oheně než zirkon. Když je zasazený ve snubním prstenu jeden malý diamant třeba 0,020ct (průměr asi 1,70 mm), tak ho na první pohled od zirkonu nepoznáte. Pokud je ale více menších diamantů pohromadě, třeba v 5 ks v řadě vedle sebe, je už efekt jasně vidět. Diamanty podstatně pěkněji jiskří než zirkony. S počtem diamantů potom roste tento efekt hry barev pověstného pro diamanty. Při zasazení diamantu v zásnubním prstenu, kam se většinou umisťuje jeden větší diamant, platí, že jeho jiskra, hra barev a oheň roste z jeho velikostí. U větších kamenů se už stěží může zirkon diamantu rovnat.

banner-colored-stones-600x315.png

Tvrdost diamantu vládne

Především však diamant předstihuje zirkon svou tvrdostí. Těch 1,5 o které je diamant tvrdší než zirkon na Mohsově stupnici je ve skutečnosti veliký rozdíl. V praxi to znamená, že zirkon se při nošení po nějaké době „ošoupá“ o tvrdší předměty a ztratí tím svůj třpyt. Diamant je nejtvrdším nerostem na Zemi. Při nošení ve šperku se jeho povrch nemá o co narušit, všechny okolní předměty jsou měkčí než on. Proto se diamantový prsten po babičce třpytí pořád stejně krásně, jako kdysi.
Ještě bych zmínil jednu přednost diamantu v porovnání se zirkonem – a to je jeho větší houževnatost. Drahé kameny jsou nejenom tvrdé, ale i poměrně křehké. Při prudkém nárazu se mohou rozbít. A diamant je v tomto směru určitě odolnější než zirkon.

Při výběru, zdali zvolit zirkon nebo diamant, bude kromě ceny hrát roli i trvanlivost šperku. Každá věc se při používání opotřebovává, platí to i pro šperky, pro snubní a zásnubní prsteny pak dvojnásob. Výhoda zlata ale je vtom, že jeho povrch lze po určité době nošení obnovit tak, že šperk je zase jako nový. Malé zirkony, které ztratily svůj třpyt už ale vyleštit nelze. Proto u zásnubních a snubních prstenů, kde od šperku už asi očekáváme delší trvanlivost, je výběr diamantů určitě ke zvážení.

Podívejte se na prsteny se zirkony

VIDEO: Diamant vs. zirkon

Zdroj obrázku: SXC.hu