Domů Drahé kameny Našel se velmi drahý modrý diamat

Našel se velmi drahý modrý diamat

1864
0
Sdílejte
Rate this post

modry-diamantSpolečnost Petra Diamonds v Jižní Africe ohlásila v úterý nález vzácného modrého diamantu, který váží 29,6 karátu. Drahokam se našel v diamantovém dole Cullinan, je prý vysoce kvalitní a po vybroušení bude velmi cenný. V roce 2008 se v tomtéž dole našel modrý diamant o hmotnosti 26,6 karátu a z něj vybroušený sedmikarátový kámen později v aukci vynesl 10,5 miliónu švýcarských franků (dnes 234 miliónů Kč).

„Kámen je mimořádně jasně modrý s výjimečnou sytostí, tónem a čistotou. Je pravděpodobné, že jako vyčištěný kámen bude mít obrovskou cenu a význam,“ uvedl podle serveru Diamond World nálezce.

Modré diamanty jsou nejvzácnější hned za červenými a jihoafrický důl Cullinan je jejich hlavním nalezištěm na světě. Loni v dubnu tam stejná společnost našla modrý diamant o hmotnosti 25,5 karátu a prodala ho za 16,9 miliónu dolarů (dnes 344 miliónů Kč).

banner-colored-stones-600x315.png

Tip: Přečtěte si také o největších diamantových dolech na světě

Předloni v listopadu si modrý diamant z jihoafrického dolu, který vážil 10,48 karátu a byl velký zhruba jako mandle, našel kupce za 10,27 miliónu švýcarských franků (dnes 229 miliónů Kč). Tím byl stanoven nový cenový rekord za karát.

Z dolu nedaleko Pretorie pochází také největší hrubý diamant světa – Cullinan, který se našel v roce 1905. Váha původního kamene byla 3106 karátů. Po opracování byl rozdělen na několik menších kamenů, které nyní zdobí anglické korunovační klenoty. Cullinan I. neboli Hvězda Afriky je zasazen v královském žezle a s 530 karáty je druhým největším broušeným diamantem na světě.

Vyberte si z nabídky náušnic s diamanty

VIDEO: Broušený modrý diamant

Zdroj obrázku: Novinky.cz