Domů Rekordy Největší diamantové doly a informace o nich

Největší diamantové doly a informace o nich

4564
2
Sdílejte
Rate this post

diamantové dolyDiamanty se vyskytují ve vulkanickém tufu, který se podle jihoafrického města Kimberley nazývá „kimberlit“. Vznikaly v hloubkách cca 100 až 200 km a k zemskému povrchu vystoupily ve formě mohutných pňů – těles komínovitého tvaru. Některé neobsahují diamanty vůbec, jiné v koncentracích. Průměrná koncentrace diamantů v kimberlitech se pohybuje mezi 1 – 2 ct na tunu horniny.

Těžba diamantů z dolů

V některých případech ústí diamantové řeky do moří a oceánů. Potom přinášejí s sebou i část transportovaného materiálu, ve kterém jsou obsaženy diamanty. K takovému přínosu diamantů na oceánské pobřeží může docházet v průběhu miliónů let a diamanty v plážových usazeninách mohou dosahovat velmi vysokých koncentrací. Navíc zůstávají zachovány pouze kameny vysoké kvality.

Diamanty se těží buď přímo z kimberlitů, nebo z míst, kde se nahromadily po kratším nebo delším transportu.

V případě těžby z kimberlitů je dobývána matečná hornina spolu s diamanty přímo z kimberlitové trubky. Takovou těžbou vznikají nové krajinné útvary, jako je např. „Big Hole“ – obrovská jáma částečně zaplněná vodou. Vytěžený kimberlit je je umístěn na povrchu na velká plata, která jsou skrápěna vodou, a hornina je vystavena atmosférickým vlivům. Dochází k rychlému zvětrávání a z rozložené horniny „vypadávají“ krystaly diamantu. Při těžbě z náplavů řek a plážových usazenin je využívána vysoká hustota diamantů a ty jsou rýžovány jako zlato. V některých případech je s úspěchem využíváno vysoké přilnavosti diamantů ke všemu mastnému – diamantonosné sedimenty jsou plaveny přes žlaby potřené tukem. Zatímco zrna běžných minerálů po tuku sklouzávají, diamanty se na mastný povrch přilepí.

Zajímavost: Věděli jste, že existuje planeta celá z diamantu?

banner-colored-stones-600x315.png

Nejvýznamnější světová ložiska diamantů

Jižní Afrika

Nejslavnější diamantové doly se nacházejí v Jižní Africe, kde také vznikla diamantová horečka na sklonku 19.století. Jižní Afrika však nebyla prvním nalezištěm diamantů. Tím byla Indie a poté Brazílie. Historie jihoafrických diamantů je však zcela nejzajímavější. Příběh diamantů v JAR začíná v roce 1866, kdy si farmář Schalk van Niekerk povšiml v rukách patnáctiletého chlapce ze sousedství třpytivého kamínku. Nabídl, že kámen koupí, ale chlapcova matka se styděla přijmout peníze za obyčejný kámen a jednoduše ho van Niekerkovi darovala. Kámen změnil ještě několikrát majitele, než se zjistilo, že se jedná o diamant, která vážil přes 21 karátů. Kámen dostal jméno Eureka a nyní je vystaven v muzeu v Kimberley.

Austrálie

Austrálie je největším světovým producentem diamantů drahokamové kvality v současnosti. Nic na tom nemění ani to, že velká část diamantů je nižší kvality (zejména světle hnědé kameny). Ty se zpracovávají pouze v místech s levnou pracovní silou (Indie, Čína, Vietnam) a zasazují se do levných zlatnických výrobků.

Kanada

Nejnověji těženým velkým ložiskem diamantů je důl Ekati ležící na severu Kanady. V roce 1985 nalezli geologové Chuck Fipke a Steward Blusson v po většinu roku zamrzlé severokanadské oblasti Lac de Gras těžké minerály, které indikují přítomnost diamantonosných kimberlitů. Následný podrobný průzkum prokázal přítomnost kimberlitové pně s obsahem diamantů velmi dobré šperkové kvality. Následovala výstavba dolu a v roce 1999 započala těžba. V roce 2000 bylo vytěženo téměř 1,5 miliónů karátů diamantů. Majoritní vlastník, firma BHP Diamonds Inc., uvádí na trh pouze kameny vysoké kvality broušené přímo v Kanadě.

Rusko

Velmi bohatá jsou ruská ložiska diamantů, z nichž největší byla objevena mezi roky 1954 a 1959. Diamantové sopouchy se nacházejí v Jakutské oblasti na Sibiři.

Zajímavost o diamantu

Největší diamantový důl světa Argyle dal světu již neuvěřitelných 135 tun diamantů, tzn. 675 miliónů karátů. Nachází se v severozápadní Austrálii, v oblasti Kimberley.

Diamantové prsteny mohou být tím pravým dárkem

Největší diamantový důl na světě

VIDEO: Dokument o diamantových dolech (anglicky)

Zdroj obrázku: SXC.hu

2 KOMENTÁŘE

Comments are closed.