Domů Šperky Jak vybrat zásnubní prsten

Jak vybrat zásnubní prsten

11641
0
Sdílejte
4.4/5 - (20 votes)
Vyznání lásky a zásnubní prsten
Vyznání lásky a zásnubní prsten

Výběr zásnubního prstenu je důležitou životní událostí. Prsten by měla vaše žena nosit po celý život, a proto je potřeba být  při jeho výběru důsledný a nic nepodcenit. Poradíme vám, jak správně vybrat zásnubní prsten, na co byste si měli dát pozor a na co nezapomenout.

Předem si ujasněte, kolik peněz chcete do prstenu investovat. Cenu prstenu ovlivňuje váha použitého materiálu, pracnost zvoleného designu a především použité diamanty. Pokud si hned na začátku stanovíte částku, kolem které se chcete pohybovat, výrazně vám to usnadní výběr.

Víte, jak zjistit velikost prstu partnerky?

Velmi důležité je znát velikost prstu partnerky. Pokud vaše nastávající nosí nějaký prsten, půjčte si jej. Nejjednodušší je pravítkem změřit jeho vnitřní průměr.

zásnubní prsten v okvětním lístku, větší romantika asi neexistuje :-)
zásnubní prsten v okvětním lístku, větší romantika asi neexistuje :-)

Další možností je svinout do vnitřního kruhu pruh papíru a změřit vzdálenost jeho překrývajících se bodů. Pokud naměříte 50 milimetrů, vzdálenost odpovídá velikosti prstenu 50. Můžete si také nasadit prsten na vlastní ruku a na místě, kde se pro tloušťku vašeho prstu zastaví, změřte provázkem jeho obvod.

V nestřežené chvíli si sežeňte partnerčin prsten, který nám v měření pomůže. Až ho budete mít, přikládejte ho na měřící kroužky. Správnou velikost poznáte tak, že mezi kroužkem a vnitřním okrajem prstenu není žádné bílé místo. Černá linka ale nesmí být pod prstenem – musí být stále vidět.

PROHLÉDNOUT PRSTENY

Zásnubní prstýnek v krabičce
Zásnubní prstýnek v krabičce

všechny obrázky přejaty se svolením www.svatebniasistentka.cz

Pokud vaše milovaná dosud žádný prsten nenosí, odhadněte velikost následujícím způsobem. Velikosti prstenů se pohybují přibližně mezi 45 až 65 milimetry (obvod). Pokud má vaše žena užší prsty, pak se bude obvod jejího prstu blížit 50 mm. Pokud jsou její prsty mohutnější, bude to kolem 60 mm. Pro přesnější odhad si zjistěte velikost svého prstu a porovnejte jej s prsty jejími. Vždy je lepší koupit větší prsten, protože je mnohem snazší obvod prstenu zmenšit než roztáhnout.

banner-colored-stones-600x315.png

První úprava velikosti zásnubního prstene je zdarma

Aby pro pány nebyl výběr velikosti tak stresující, máte možnost první úpravy velikosti prstenu zdarma, prsten pak stačí zaslat zpět na naši adresu s kopií faktury a požadavkem, na jakou velikost má být upraven.

Jaký zásnubní prsten vybrat? Klasický nebo extravagantní?

Uvědomte si, jaké šperky vaše partnerka ráda nosí. Má ráda klasické ženské šperky, nebo dává přednost něčemu modernějšímu? Potěšil by ji jemný, drobný prsten nebo spíš robustnější? Potrpí si na bohatě zdobené šperky, nebo nachází kouzlo v prostých klenotech? Preferuje stříbro, nebo zlato? A pokud zlato, tak žluté, nebo bílé? Je velmi důležité znát odpovědi na tyto otázky a mít je při výběru zásnubního prstenu na paměti. Pokud koupíte šperk podobný těm, které má vaše drahá ráda, nemůžete se zmýlit.

Je obtížné zjistit, jakým šperkům dává vaše žena přednost? Existuje možnost vybrat nejprve briliant a volbu designu či jiných detailů přenechat samotné partnerce. Ochudíte ji tím sice o překvapení, vyhnete se však možným nepříjemnostem, které by vyvstaly v případě, že by ji prsten, který vám učaroval, zrovna nenadchnul.

Přemýšlejte o tom, jaký briliant by jí nejvíce slušel. Na zásnubním prstenu je nejdůležitější kámen, jeho barva, ale především tvar.

 

Při výběru zásnubního prstenu mějte na paměti několik věcí

 • Vaše žena bude prsten nosit neustále a musí se tedy hodit ke všemu, co obléká. Pokud nemáte představu o tom, jaký kámen by se jí líbil, je rozumné držet se tvarů klasických.
 • Tvary s omezeným počtem faset (plošky brusu; rozloženy tak, aby byl co nejvíce využit rozptyl a odraz světla) vyžadují vyšší čistotu. Ta se udává v jednotlivých úrovních. V naší nabídce najdete nejčastěji kameny s označením čistoty SI2 a SI1. Na přání vám můžeme prsten osadit i kameny o vyšší čistotě. Počítejte však, že s čistotou diamantu roste i jeho cena.
 • Některé tvary (princess, briliantový brus round, oval) se dají efektivně zkombinovat za vzniku prstenu s větším počtem drahokamů.
 • Vkus ženy se pozná i z takových maličkostí, jako je nábytek. Podle toho, zda se vzhlíží v přesných tvarech a liniích, nebo dává naopak přednost něčemu modernějšímu, poznáte, zda máte upřednostnit diamantový brus, brus princess či tvary méně obvyklé.

Druhy zásnubních prstenů

Existuje velké množství variant a druhů prstenů. Zde jsou 4 základní druhy, se kterými se můžete setkat.

Solitér (jednoramenný či s bočními kameny)

 • Jde o klasický zásnubní prsten s jedním kamenem, vyznačující se jemným osazením.
 • Nejčastěji je využíván briliantový brus a princess (relativně nový typ brusu s velkým počtem faset a vysokou zářivostí), velké oblibě se ale těší i slza nebo srdce.
 • Solitér je nejčastěji uchycen pomocí krapen, modernějším uchycením je twist.

Side stone

 • Diamanty či jiné drahokamy lemují hlavní kámen a dodávají mu jiskru a barvu.
 • Disponuje jednodušším či mírně masivnějším typem osazení.
 • Populární typem uchycení briliantů je channel, který udržuje kameny v rovině a umožňuje světlu do nich ve větším množství vstupovat.

Three stone

 • Jeden diamant představuje minulost, druhý přítomnost a třetí budoucnost.
 • Prostřední kámen bývá zpravidla větší.

Pavé

 • Jde o atypický zásnubní prsten s velkým množstvím menších kamenů.
 • Vyznačuje se masivnějším a širším typem osazení.
 • Centrální kámen je zpravidla větší a výraznější.

 

PROHLÉDNOUT PRSTENY

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here