Domů Zajímavosti Psychologie luxusu: Proč lidé touží přepychu

Psychologie luxusu: Proč lidé touží přepychu

3129
0
Sdílejte
Rate this post

Přebytek za radost. Něco vzácného. Bohatství a status. Jak byste vy definovali luxus? Každý člověk má na to jiný názor. Luxus je tady s námi od vzniku dějin a neužívají si ho jen ti majetnější.


Luxus si můžeme rozdělit na několik tříd. Drahé, jedinečné nebo zvláště kvalitní zboží – šperky, drahé kovy, oblečení, auta.
Exkluzivní služby, třeba osobní trenéři či kuchaři. Všudypřítomné nemovitosti. Nebo zážitky: umění, cestování, adrenalin, hora zábavy. Otázka zní – proč naše mozky po něm tak touží? Ostatně, jedna z definic luxusu je i něco, co nepotřebujeme nutně pro náš život.


Začněme
úspěchem. Úspěch je obecný cíl většiny lidí. V čemkoli, kdykoli – dychtíme po statusu a po postavení. Takže životem na vysoké noze vlastně ukazujeme okolí, že něco dokážeme, že něco znamenáme.


Potom tu máme
touhu po jedinečnosti. Ano, v lidské přirozenosti je, že se chceme odlišovat od davu, minimálně proto, aby si nás s někým nezaměňovali. Vzpomeňme si, že v přísných socialistických státech se lidé mají na sebe co nejvíce podobat a na luxus se hledí jako na něco nepřístojného. A zároveň se o něm potají sní, jak jsme v minulosti zjistili.


Pohodlí a komfort. Nezapomínejme, že náš život nenaplňuje jen pachtění a těžká práce. Táhneme k odpočinku – a ten nám ztělesňují luxusní doplňky a služby.


Přepych jsou
emoce. Vášeň můžeme pěstovat v jakémkoli směru, kdykoli nás může propadnout. Někdo má vášeň pro zlaté náhrdelníky, někdo pro designové hračky, někdo rád cestuje po světě a navštěvuje luxusní kasina, někoho vídat v drahých buticích, nebo uzavřených klubech.
Pravda je, že luxusní statky nám pomáhají relaxovat, odbourávat stres všedního dne. Závisí to na nastavení každého jednotlivce. Jedinečné věci odrážejí náš vkus a styl, v podstatě se jimi navenek formujeme. A máme-li se cítit šťastnější a sebevědomější – na to není přece žádná investice dost vysoká.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here