Domů Rady Jak skladovat své šperky? Jak je to nejlepší?

Jak skladovat své šperky? Jak je to nejlepší?

2360
1
Sdílejte
Rate this post

SONY DSCZnáš to sami, náušnice černají, řetízky se zamotávají a pecky do uší se ztrácí, takže máš někdy jen jednu z páru, hledáš ten úžasný náramek v deseti krabicích a v žádné z nich se nenachází. Co teď? Jak správně skladovat šperky?

Je vhodné udělat si systém

V první řadě je dobré vytvořit si systém, podle kterého si šperky rozčleníš. Snaž se ho nastavit tak, aby ti vyhovoval, případně ho po zkušební době předělej. Jedna z možností je rozdělit si šperky na několik kategorií. Často nošené, málo nošené, pro zvláštní příležitosti. Nebo náhrdelníky, náušnice, náramky, ostatní. Anebo k zavěšení, cenné, těžké, křehké, musí se schovat před sestrou… Když už je takhle máš roztříděné, je mnohem snazší je nějak organizovat. Dřív jsem pokládala všechny šperky do starodávné plechové krabičky od polévek a byla to katastrofa. Především mi dělalo problém odmotávat od sebe řetízky. Nechápala jsem, jak mohly vytvořit tak dokonalé uzle, když jsem na ně ani nesáhla…

Co udělat s náhrdelníky?

Nápady pro uskladnění šperků se značně liší, ale měla bys v zásadě dbát na to, aby například bižuterie nebo stříbro nepřišly do styku s vlhkostí a přímým slunečním zářením, které by je poškodilo. Snaž se také zamezit přístupu prachu ke šperkům, obzvláště pokud vlastníš takové „prachovky“ jako jsou syntetické mašle a jiné látkové šperky.

banner-colored-stones-600x315.png

Používej šuplíky nebo krabičky

Plastové náramky nebo brože se nezamotají. Dají se tedy uložit do ozdobných krabiček či šuplíčků. Abys svoje prstýnky nemusela různě „lovit“, vystřihni si z molitanu obdélník ve velikosti dna krabičky nebo šuplíku. Rovnoměrně do něj prořež rovné čáry ve velikosti prstýnků. Molitanový obdélník ulož na dno krabičky nebo šuplíku a prstýnky nasaď do otvorů. Nebo si nastříhej z tlustého flanelu obdélníky v délce krabice a slož je do ruliček a pak obal tak, jak to vidíš ve videu. Drahé šperky pro zvláštní příležitosti můžeš nechat v originálních krabičkách a ty uskladnit ve větších krabicích.

naramky-sklad

Originální způsob pro uložení šperků?

Na šperky, které se dají pověsit, jako jsou korálkové náramky, náhrdelníky, nebo náušnice s háčky, je dobré pořídit si věšák, který se dá koupit za cenu v řádu několika málo desítek korun. Dalším originálním řešením je využití ozdobných rámů na obrazy. Pokud doma máš něco takového a můžeš toho využít, nalep na druhou stranu rámu pevným lepidlem konce krajky tak, abys místo obrazu měla v rámu několik řad krajek. Na ty se dají snadno zavěsit náušnice, nebo zapínací řetízky. To samé můžeš udělat s pevným provázkem. Další možností je zapíchat špendlíky do korkové nástěnky a na ty šperky věšet, nebo třeba vyvrtat otvory do gramofonové desky, nebo spojit několik „céček“, které se prodávají společně se závěsy do koupelen. Ve zlatnictvích nebo dárkových obchodech se běžně prodávají drátkové věšáky. Nějaký si můžeš vyrobit i sama doma. Peckové náušnice je nejlepší napíchat do rozstříhaného kartonu nebo tenké plastové destičky a uložit v krabici, nebo vložit do látkového pytlíčku a ten zavěsit.

Může sloužit i jako dekorace

Po čase určitě zjistíš, který ze způsobů uskladnění šperků nejvíce vyhovuje tobě i tvým prostorovým podmínkám doma. Originální způsob uskladnění tvých cenností se pak může stát nejen užitečným, ale i dekorativním prvkem tvého pokojíčku.

Zdroj obrázku: SXC.hu

1 komentář

Comments are closed.