Domů Investice do kovů a šperků Investice do platiny – je zajímavá?

Investice do platiny – je zajímavá?

2765
1
Sdílejte
Rate this post

platina-investice

Zkusíte investovat do platiny?

Platina má mnohem kratší historii ve finančním sektoru než zlato nebo stříbro, které znaly již dávné civilizace. Platina je poměrně vzácná i mezi drahými kovy. Roční produkce činí pouze přibližně 5 milionů trojských uncí (150 t) ročně. V kontrastu zlaté doly výrobí přibližně 82 million ounces (2550 t) ročně, a produkce stříbra je přibližně 547 milionů unce (17000 t). Jako takový inklinuje k obchodu za vyšší ceny. Platina je obchodována na New York Mercantile Exchange (NYMEX) a také na London Platinum and Palladium Market. Chcete-li prodávat svou platinu na většině komoditních trzích, musí být ingoty platiny kontrolovány a označeny puncem podobně jako tomu je u zlata a stříbra.

Cena platiny

Cena platiny se mění spolu s jeho nabídkou a poptávkou. Během období stability a udržitelného hospodářského růstu, je cena platiny většinou dvojnásobkem ceny zlata. Vzhledem k tomu že žijeme v obdobích ekonomické nejistoty, cena platiny má tendenci klesat v důsledku snížené poptávky, za které částečně může zvýšení ceny zlata. Platina dosáhla vrcholu ceny 2300 dolarů ($ 74 / g) v březnu 2008, bylo to způsobeno dlouhodobím výpadkem proudu v jihoafrických dolech. Cena v listopadu 2008 následně klesla na 780 dolarů za trojskou unci ($ 25 / g). Do září 2009 se cena platiny postupně zvedala až na 1300 dolarů za trojskou unci. Dle grafu to vypadá, že cena platiny poroste. Ovšem zaručit se nedá nic ani zítřejší počasí.

Metody investic do platiny

Hmotnost platiny je většinou udávána v oz což jsou troské unce. 1oz = 31.1034768 gramů. Existují pouze 3 způsoby jak investovat do platiny. Základem rozhodnutí je ovšem to stejné jako u stříbra a to rozhodnutí zda investovat do drahého kovu přímo (fyzické vlastnictví) nebo do fondů, účtu a dalších jiných možností nepřímého investování do platiny.

banner-colored-stones-600x315.png

1.Výměnné fondy
Platina je obchodována na londýnské burze jako výměnné fondy v rámci LSE burzovní symbol: PHPT.

2.Platinové mince
Platinové mince jsou dalším způsobem, jak investovat do platiny. Bylo poměrně málo druhů platinových mincí vyraženo, kvůli jejich nákladům a obtížnémů zpracování

3.Platinové účty
Většina švýcarských bank nabízí účty platiny, kde může okamžitě platinu koupit nebo prodat za jakoukoliv cizí měnu. Na rozdíl od fyzické platiny, zákazník nemá vlastní skutečný kov, ale má nárok vůči bance na určité přesně stanovené množství kovu. Od červenec 2009 GoldMoney nabízí platinu jako alternativa ke zlatu a pracuje na podobném principu.

Proč investovat do platiny?

Platina byla objevena a její vlastnosti definovány oproti ostatním vzácným kovům poměrně pozdě – až v 18. století, je ale odolnější, tvrdší a hustější než zlato a stříbro, také je díky svému omezenému výskytu na světě vzácnější a tím i dražší.

Je to jeden z nejvzácnějších kovů na světě, celosvětové zásoby platiny nejsou přesně změřeny, ale přední analytikové odhadují, že kdyby pět set milionů vozidel, která jsou v současnosti v provozu, začalo používat palivové články, celosvětové zásoby platiny by se podle odhadů vyčerpaly za patnáct let. Díky rostoucímu využití platiny se již vytěžené zásoby platiny pohybují okolo 1,25 milionu tun.

Ročně se vytěží pouze okolo 200 tun platiny, což je zhruba 7,4% produkce zlata a pouze 0,87% produkce stříbra.

Platina je jedním z nejdražších kovů na světě. Díky své vzácnosti a vlastnostem, které nejdou nahradit žádným jiným kovem, se cena platiny od jejího objevení oproti zlatu a stříbru dosahuje až dvounásobných čísel.

Zkuste investovat do platiny

VIDEO: Investovat do zlata nebo do platiny? (anglicky)

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

1 komentář

Comments are closed.