Domů Zajímavosti Platina – informace o platině

Platina – informace o platině

5241
3
Sdílejte
5/5 - (1 vote)

platina

Historie platiny

Francouzský král Ludvík XVI.. svého času prohlásil, že platina je jediný kov hodný krále. Platinu však zpracovávali již staří Egypťané kolem roku 700 pr. n. l. a 800 let po nich Inkové … Až do 18. století se o platině vědělo velmi málo, španělští mořeplavci a hledači zlata ji dokonce považovali za kov druhořadý, za „horší než stříbro“ a házeli ji do moře. Datum oficiálního objevu platiny byl stanoven na rok 1735, kdy ji z Ameriky do Evropy dopravil španělský matematik a cestovatel Antonio de Ülle popsal ji ve svém cestopise.

V roce 1751 ji švédský vědec Scheffer vědecky definoval jako ušlechtilý těžký kov stanovil její nejdůležitější vlastnosti. Platina zahájila svoji úspěšnou historii kovu vhodného k výrobě šperků, ale vzhledem k jedinečné vlastnosti se začala využívat i v jiných oborech.

Světový věhlas jí přinesly luxusní šperky dvorního šperkaře Ludvíka XVI. a rozhodnutí Napoleona Bonaparta, který zavedením metrického systému nechal z platiny zhotovit první vzorové měřicí a váhové jednotky – metr a kilogram. S pověstí jedinečného ušlechtilého kovu vstoupila platina i do dvacátého století. Více méně až do odhalení obrovského ložiska platiny v jižní Africe (Merensky Reef) byly platinové šperky něčím výjimečné, těžko dostupné a nesly značku pouze několik firem – Cartier, Faberge nebo Tiffany.

Druhá světová válka slibný vývoj platinového šperku přerušila a platina musela být využívána pouze pro vojenské účely. Současný platinový šperk má jiné dimenze, design využívající a podtrhující optické vlastnosti platiny, nachází nové a nové možnosti výtvarného působení. V osmdesátých a nejvíce v devadesátých letech se promítají do šperků požadavky na krásu, ušlechtilost a čistotu stylu. Zdokonalení metod zpracování platiny dovoluje vytvářet dosud nevídané kreace i těch nejnáročnějších tvarů a kombinací. Do platiny jsou sázeny diamanty či barevné drahokamy, platina je využívána jako ideální kov pro výrobu zásnubních prstenů.

Platina a její pět P

1. Platina je ryzí

Platinový šperk obsahuje více ryzího kovu než většina jiných šperků. Platina má 90 nebo 95 procentní ryzost oproti 18 karátovému zlatu, které má pouze 75 procentní ryzost. Díky vysokému stupni ryzosti platina nevyvolává žádnou alergii.

2. Platina je pevná

Pevnost a trvanlivost platiny poskytuje nejlepší záruku na bezpečné vsazení diamantů a vzácných kamenů. Platina se nikdy neopotřebuje: neocenitelná kvalita takových šperků jako svatební obroučky a řetízky, které musí snést dlouhotrvající nošení.

3. Platina je moderní

Bílý lesk platiny je nejžhavější novinkou a nejnovější módou ve světě klenotů a šperků. Platinové šperky se staly oblíbenými zejména mezi mladší generací. Designéři ve světových centrech módy vytvářejí vzrušující nové kolekce a širokou škálu stylů v různých cenových relacích.

banner-colored-stones-600x315.png

4. Platina je symbolická

Ryzost, jedinečnost a pevnost – tyto vlastnosti odpovídají ideálům věčné, skutečné lásky. Snubní prsteny, svatební obroučky a prsteny pro různé příležitosti vyrobeny z platiny symbolizují na celém světě nekonečnou trvanlivost lásky.

5. Platina je vzácná

Vzácnost, čistota a pevnost. Tyto a jiné další jedinečné vlastnosti platiny ji dělají nejvzácnější ze všech šperkařských kovů. Vlastnění nebo darování platinového šperku je jedinečnou zkušeností, která Vám poskytne potěšení na celý život.

Platina – kov milénia

Platina je bezpochyby kovem tisíciletí. Není složité zjistit, proč rozsáhlé uznání platiny roste tak rychle. Kov byl vždy spojován s moderností, inovacemi, s příchodem nového stylu. Jeho objevení, například, jak kovu pro zlatnictví na konci 19. století hlásilo novou éru designu – éru Art Deco.

Na začátku nového milénia platina jako šperkařský kov vede do nové umělecké éry. Ačkoliv je perfektní pro tradiční zlatnictví, její kombinace ryzosti a sensualitu, především její zcela jemné vznešenosti, vytváří neodolatelný výběr pro bezchybné křivky a smělé linie pro současný design.

Existuje také hlubší smysl výrazného nárůstu popularity pro platinu. Jak vkus spotřebitelů narůstá, tak se zájem pro produkty setkává s novými potřebami.

Platina a mince

Platina je sice drahým kovem, kujným, vhodným pro ražbu, ale mince z něj ražené se nestaly moc oblíbené pro běžné použití. V současné době se používají platinové mince spíše jako sběratelské, či investiční mince. První platinové mince se razily pravděpodobně v Rusku. Ze sběratelského hlediska jsou staré platinové mince velmi vzácné.

Kde se platina používá?

Vzhledem ke svým mechanickým vlastnostem a chemické odolnosti jsou platina a především její slitiny s rhodiem a iridiem používány na výrobu odolného chemického nádobí pro rozklady vzorků tavením nebo spalováním za vysokých teplot. Ve sklářském průmyslu je základním materiálem speciálních pecí na výrobu optických vláken. V chemickém průmyslu je platina a především její sloučeniny využívána jako všestranný katalyzátor v řadě organických syntéz. Katalytických vlastností jemně rozptýlené kovové platiny se využívá i v autokatalyzátorech, které slouží k odstranění nežádoucích látek z výfukových plynů. Ve farmaceutickém průmyslu jsou komplexní sloučeniny cis-platiny základem velmi účinných cytostatik, tedy látek potlačujících rakovinné bujení. Značně velkých objemů dosahuje výroba termočlánků pro přesné měření vysokých teplot na bázi slitin platiny s rhodiem. Hlavní využití těchto typů termočlánků je ve sklářském a hutnickém průmyslu. V omezené míře se platina používá se zejména k výrobě šperků a k pokovování méně ušlechtilých kovů. Je také součástí některých dentálních slitin především ve spojení s moderními keramickými materiály.

Zkuste investovat do platiny

VIDEO: Chemická odolnost platiny

Zdroj obrázku: SXC.hu

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Platina má mnohem kratší historii ve finančním sektoru než zlato nebo stříbro, které znaly již dávné civilizace. Platina je poměrně vzácná i mezi drahými kovy. Roční produkce činí pouze přibližně 5 milionů trojských uncí (150 t) ročně. V kontrastu zlaté doly výrobí přibližně 82 million ounces (2550 t) ročně, a produkce stříbra je přibližně 547 milionů unce (17000 t). Jako takový inklinuje k obchodu za vyšší ceny. Platina je obchodována na New York Mercantile Exchange (NYMEX) a také na London Platinum and Palladium Market. Chcete-li prodávat svou platinu na většině komoditních trzích, musí být ingoty platiny kontrolovány a označeny puncem podobně jako tomu je u zlata a stříbra. […]

  2. […] Zlato je již dlouhou dobu součástí většiny dentálních slitin, tedy materiálů sloužících v zubním lékařství jako výplně zubů napadených zubním kazem nebo pro konstrukci můstků a jiných aplikacích. Důvodem je především zdravotní nezávadnost zlata, které je natolik chemicky inertní, že ani po mnohaletém působení poměrně agresivního prostředí v ústní dutině nepodléhá korozi. Čisté zlato je však příliš měkké a proto se v aplikují jeho slitiny především s mědí, stříbrem, palladiem, zinkem, cínem, antimonem, někdy je součástí dentální slitiny také indium, iridium, rhodium nebo platina. […]

  3. […] Platina nebyla nikdy v historii monetárním kovem, i když se dnes o tom uvažuje. Má průmyslové využití. Je zároveň značně vzácná. Svědčí o tom její cenový poměr mezi zlatem a platinou, který dlouhodobě osciluje na úrovni 1 k 1, tj. za 1 g zlata si koupíte 1 g platiny (plus / minus). Investice do platiny tak může být zajímavá. […]

Comments are closed.