Domů Zajímavosti Zlato, zajímavosti o zlatě

Zlato, zajímavosti o zlatě

4122
5
Sdílejte
5/5 - (1 vote)

zlato-nausniceZlato (latinsky Aurum, chemická značka prvku Au) je chemicky odolný, velmi dobře tepelně i elektricky vodivý, ale poměrně měkký drahý kov žluté barvy. Již od dávnověku byl používán pro výrobu dekorativních předmětů a šperků a jako měnová záruka při emisích bankovek. V současné době je navíc důležitým materiálem v elektronice, kde je ceněna jeho vynikající elektrická vodivost a odolnost proti korozi. V přírodě se vyskytuje zejména ryzí.

Několik zajímavostí o zlatě

  • K získání jediné unce ryzího zlata je potřeba 38 hodin práce jednoho horníka, 1400 galonů vody, dávka elektřiny, se kterou by velká domácnost vydržela 10 dní, 282- 565 krychlových stop stlačeného vzduchu a množství různých chemikálií.
  • Jedna tuna zlata se vejde do krychle o hraně 37,27 centimetru.
  • Do roku 2001 se na celém světě vytěžilo asi 145 000 tun zlata. Více než 90 % z tohoto množství bylo vytěženo po roce 1848, kdy bylo objeveno zlato v Kalifornii.
  • V jižní Africe se zlato těží z hloubky kolem 3000 metrů. Nyní se dokonce reálně uvažuje o těžbě z hloubky více než 4500 metrů.
  • Jeden z největších a nejznámějších nuggetů byl nalezen v roce 1869 v jihovýchodní Austrálii v oblasti Victorian Goldfields, vážil 70,9 kilogramu a je znám pod jménem Welcome Stranger.

TIP: Další zajímavosti a informace o zlatě

Jaké druhy zlata známe?

Bílé zlato je složené ze 75 % z čistého zlata a z 25 % ze slitiny niklu a zinku.

Žluté zlato obsahuje 75 % čistého zlata a 25 % slitiny tvořené amalgámem stříbra a mědi (změnou poměru složení těchto dvou kovů je možné dát zlatu různé zbarvení).

Červené zlato se odlišuje od žlutého zlata jen rozdílným poměrem stříbra a mědi.

Novinkou poslední doby je fialové zlato ze Singapuru, které je složené z 80 % z čistého zlata a z 20 % ze slitiny jiných kovů, jako jsou hliník nebo paladium.

Zajímavosti z historie zlata

Kde leží bájný Ofir, odkud podle starozákonných textů nechal král Šalamoun dovézt zlato k výstavbě jeruzalémského chrámu, zjišťovali archeologové. Po dlouhém bádání došli k závěru, že někdejší ofirské doly byly pravděpodobně v horské oblasti Mandad Dahab vSaudské Arábii. Zdrojem bohatství izraelských králů byly zdejší dnes již opuštěné doly. Kubatura hlušiny na haldách odpovídá jednomu milionu tun, což by mělo stačit k získání potřebných 34 tun zlata.

banner-colored-stones-600x315.png

V hrobce osmnáctiletého egyptského faraona Tutanchamóna, který vládl 1347 – 1339 př.n.l. objevili archeologové dosud největší poklad: rakev, sarkofák, trůn, stovky nejrůznějších sošek a šperků byly zhotoveny z devíti tun zlata. Jeho cena byla znásobena dokonalým uměleckým zpracováním.

Vládcové jihoamerické říše Inkové žili vpalácích ze zlata, oblékali se do zlatých hávů a nosili zlaté šperky. U příležitosti narození svého prvního syna dal Inka Huyana Kapak ukovat řetěz ze zlata, který neslo vprůvodu 180 mužů. Chrám Inky Kuri Kanča stál ve zlaté zahradě. Tráva, květy, ptáci i zvířata – vše bylo zhotoveno ze zlata.

Techuelost je primitivní forma peněz Indiánů v předkolumbovské Kolumbii. Byla to brka naplněná narýžovaným zlatým prachem.

Historie znala zlatý monometalismus, stříbrný a měděný monometalismus, kdy plnohodnotné mince byly raženy pouze z jednoho kovu.

Roku 1519 se Cortéz poprvé vypravil do Mexika a Aztékové podlehli evropským zbraním a taktice. Podle Williama H. Prescota dostal Cortéz od vládce Aztéků Montezumy bohaté dary, které měly uklidnit jeho dobyvačnost. Byly mezi nimi 2 límce ze zlata a drahokamů, 28,35 kg zlatých valounů, ze zlata vyrobení ptáci a zvířata.

TIP: Proč má zlato vůbec cenu?

Slavné výrobky ze zlata

Mistrovské dílo – slánku pro francouzského krále, vytvořil nejslavnější zlatník renesance Benvenutio Cellini– 1500-1571.

Zpodobňuje moře a zemi– mužskou a ženskou postavu. Moře třímá v pravé ruce trojzubec a v levé umně zpracovaný koráb, který sloužil jako schránka pro sůl. Pod ním byly čtyři mořští koně, kteří měli poprsí a přední nohy koňské, ostatní část pak rybí. Voda byla značena vlnami a potažena emailovým povlakem modrozelenavé barvy. Zemi zpodobnil zlatník jako ženu s rohem hojnosti vruce, nahou stejně jako muž. Po její levé ruce umístil iónský chrámek, což byla schránka na pepř. Tato slánka se dnes nalézá ve sbírkách vídeňského umělecko- průmyslového muzea – vsoučasnosti ukradena.

Petrohradský klenotník Peter Carl Fabergé v letech 1884-1917 dodával každý rok ruské carevně velikonoční zlaté vejce. Jedno z vajíček mělo např. emailovou skořápku a uvnitř zlatý žloutek, vněmž se skrývalo miniaturní kuřátko, vtom pak napodobenina carské koruny a malý přívěsek. V roce 1911, kdy byla otevřena transsibiřská magistrála byla ve velikonočním vajíčku platinová lokomotiva se zlatými vagóny.

Snad největším existujícím předmětem ze zlata je vana, nacházející se v jednom japonském hotelu. Váží přibližně 150 kg a přisuzuje se jí čarovná moc – uzdravuje lidi a prodlužuje jim život.

VIDEO: Tajemné zlato – šokující dokument o zlatě

Zdroj obrázku: SXC.hu

5 KOMENTÁŘE

  1. […] Zlato je komodita, která byla odjakživa používána jako peníze. Svědčí o tom i fakt, že v dnešním systému frakčního bankovnictví (tj. že dnešní peníze, nejsou kryté ničím), je zlato stále těžené a opětovně vkládáno do země a sejfů. Zda zlato nabude znovu svou monetární funkci je obtížné předpovědět, nicméně je to jedna z alternativ budoucnosti, jejíž věříme. Investice do zlata bychom se tedy ze střednědobého a dlouhodobého hlediska neobávali. […]

Comments are closed.