Domů Zajímavosti Víte že existuje fialové zlato?

Víte že existuje fialové zlato?

2256
1
Sdílejte
Rate this post

fialove-zlatoZlato je již od nepaměti oblíbeným kovem, který symbolizuje bohatství. V lidské mytologii je zlato téměř vždy spojována s výrazně žlutou, respektive zlatou barvou. V šperkařství se však ze zlatem dějí hotové zázraky. V šperkařství známe i další barvy zlata.

Zlato je měkký kov, který ve své ryzí podobě má typickou žlutou barvu. V šperkařství se však zlato v ryzí podobě používá pouze zřídka, neboť pro potřeby šperků je zlato příliš měkké. Za účelem úpravy vlastností zlata se do něj přidávají různé další kovy. Takto se vytvářejí slitiny. Jde o obyčejné smíchání dvou kovů. Mezi nimi nedochází k žádné chemické reakci. K interakci mezi dvěma či více složkami dochází na jiné úrovni.

banner-colored-stones-600x315.png

Nejznámější zlato není žluté barvy je tzv. bílé zlato. Při výrobě bílého zlata dochází k přidávání niklu a palladia. Přičemž nikl je považován za významný alergen a nedoporučuje se pro alergiky. Slitiny s palladiu jsou mnohem jemnější a vhodnější pro běžnou populaci. Bílé zlato je velmi pevné a umožňuje leštění do velmi vysokého stupně lesku.

Zlato má různé barvy

Šperkařství za léta svého výzkumu objevilo zlato různých barev. Poslední novinkou na trhu je fialové zlato. Fialové zlato vzniklo v Jihovýchodní Asii, přesněji ve městě Singapur. Zde na polytechnické univerzitě jeden profesor objevil, jak různými příměsemi upravit zlato do pěkné fialové barvy. Při fialovém zlatě je 80 procent slitiny tvořené ryzím zlatem. Zbývajících 20 procent je tvořených příměsemi. Fialové zlato má na rozdíl od bílého zlata omezené použití ve špercích. Jeho možnosti tvarování jsou limitovány. Toto je také důvod, proč nekoupíte prsteny kompletně z fialového zlata. Tento druh zlata se využívá na části šperků, k vytváření zajímavých barevných kontrastů. Cena šperků z fialového zlata je vyšší než u běžných zlatých šperků. Při špercích obecně platí, že čím zvláštnější barva zlatého šperku, tím je potřeba počítat s vyšší cenou.

1 komentář

Comments are closed.