Domů Drahé kameny Brusy diamantů

Brusy diamantů

2430
0
Sdílejte
Rate this post

BrillantenPřipravili jsme pro Vás přehled základních brusů diamantů, čtěte dále. Broušení diamantů je umění i věda o tom jak vytvořit drahokam z hrubého diamantu. Broušení diamantů popisuje způsob jakým byl hrubý kámen vybroušen a vyleštěn do své finální drahokamové podoby. Často je zaměňován brus s tvarem briliantů.

Techniky broušení diamantu jsou zlepšovány stovky let. Jednu z hlavních zásluh na moderním brusu má matematik a drahokamový nadšenec Marcel Tolkowski, který v roce 1919 zdokonalil kruhový briliantový brus tím, že spočítal ideální tvar pro maximální zpětný odraz a disperzi barev světla. Moderní kruhový briliant má nejméně 57 facet (vybroušených plošek).

V současné době se většina menších diamantů brousí v Indii a Rusku, kde je levná lidská práce. Většina operací při broušení menších diamantů je více méně zautomatizována.

Zajímavost: Největší diamantové doly

brus_Round

KULATÝ BRUS/ROUND BRILLIANT

Stále nejoblíbenějším brusem je kulatý briliantový brus. Autorem moderního briliantového brusu je matematik a zároveň milovník drahých kamenů Marcel Tolkowsky, který spočítal ideální sklon úhlů facet takovým způsobem, aby se světlo vcházející do diamantu odráželo ideálním způsobem v celém barevném spektru a velké intezitě. Tento typ brusu, který se začal postupně používat od 20.let 20. století a je dodnes nejrozšířenějším brusem, má 57 facet, z nichž 33 je na koruně (horní část briliantu) a 24 na pavilonu (spodní část diamantu). Funkcí koruny je rozložit světlo na barvy spektra a funkcí pavilonu je odrazit světlo zpět do horní části briliantu, čímž vzniká uvedená brilance.

Ačkoliv Tolkowského ideální parametry nezahrnovaly rundistu, rundista je nezbytnou součástí vybroušeného kamene, neboť brání jeho uvolnění z fasování. Rundista by měla zaujímat 1%-2% z celkového rozměru briliantu.

brus_Princess

PRINCES/PRINCESS

Princes se nazývá čtvercový výbrus diamantu s ostrými rohy, který v poslední době nabývá na popularitě, především v zásubních a snubních špercích. Je to brus poměrně náročný jak na kvalitu-čistotu suroviny, tak na práci faséra.
Pro dosažení vysoké brilance ve tvaru čtverce má vyšší počet facet (obvykle 81). Obecně má princesový brus velmi dobrý oheň a vysokou brilanci, což vysvětluje vzrůstající poptávku na briliantovém trhu.

banner-colored-stones-600x315.png

brus_Pear

KAPKA-SLZA/DROP-PEAR

Kapka je jedním z fantazijních výbrusů. Výbrus do tvaru kapky nebývá často používán ve srovnání s výbrusem kulatým a princesovým, avšak působí velmi pěkně např. v náušnicích, kdy je uplatněn jako středový kámen, zdobený menšími barevnými kameny (např. smaragdy, rubíny, safíry, barevnými nebo černými diamanty).

brus_Heart

SRDCE/HEART

Výbrus diamantu ve tvaru srdíčka se dodává především k výrobě zásnubních a snubních prstýnků. Brilianty vybroušené do tvaru srdce lze také velmi dobře použít jako tzv. vedlejší kameny, podporující ve šperku kámen středový.

brus_Marquise

MARKÝZA/MARQUISE

Fantazijní brus markýza, se také nazývá “špicovál” a spolu s oválem je také zastoupen běžně v nabídce zlatníků. Jak markýza tak ovál jsou používány ve špercích obvykle jako středové kameny, téměř výlučně podpořené kameny vedlejšími, jak barevnými drahokamy tak většinou kulatými brilianty.

white-american-diamond-triangle-cut

TROJÚHELNÍK/TRIANGLE (ARROW)

Fantazijní brusy ve tvaru trojúhelníků se uplatňují ve špercích obvykle jako kameny vedlejsí, jejichž úlohou je zvýraznit kameny středové. Lze je také, pokud mají větší rozměr, použít s úspěchem jako kameny středové, avšak je nutné vzít v potaz brilanci takto broušeného diamantu, která bude vyšší u kulatého výbrusu briliantu o stejné váze.

Diamantové prsteny mohou být tím pravým dárkem

Zdroj obrázků: Wikipedia.org

Sdílejte
Předchozí článekZlato versus Bitcoin
Další článekWolframové šperky