Domů Šperky I ze smaltu se dají vytvořit nádherné šperky

I ze smaltu se dají vytvořit nádherné šperky

2630
0
Sdílejte
Rate this post

smaltované šperkyMožná právě vy patříte mezi ženy, které jsou rády originální a libují si v zajímavých a efektních špercích. Tím pravým se pro vás mohou stát smaltované šperky, tak se pojďte seznámit.

Cena smaltovaných šperků

Smaltované šperky nejsou co se týče materiálu nákladné. Jejich cena, která je schůdná snad pro všechny, se spíše odvíjí od nápadu a originality. Tyto šperky se pyšní dokonalým propracováním a pečlivostí při výrobě. Jsou výrazné, takže není potřeba pořizovat celý komplet – náhrdelník, náušnice, případně náramek či prstýnek. Bohatě postačí jeden a u drobných šperků, dva kusy. Skvěle oživí i původně obyčejný „ohoz“ jakým jsou jednobarevný top a džíny. Hodí se i k letním šatům či sukni a na podzim je můžete nosit i ke svetříku. Pokud si myslíte, že k výrobě smaltovaných šperků je zapotřebí pícky, pak se mýlíte. Smaltovaný šperk si můžete vyrobit snadno i doma. Není to sice ten opravdový dokonalý smalt, ale to mu nijak neubírá na kráse a hlavně trvanlivosti.

banner-colored-stones-600x315.png

Jak smaltované šperky vyrobit?

Pokud máte tedy chuť vyzkoušet si domácí smaltování, poohlédněte se ve výtvarných potřebách po práškových smaltech a měděných výsecích, nebo skleněných polotovarech. Když už budete v obchodě s výtvarnými potřebami, zeptejte se na šablony pro embosing. Ty se totiž báječně hodí k vytváření smaltovaných vzorů. Doma pak najděte vhodnou plotýnku. Nejlepší je starší plotýnkový vařič. Můžete samozřejmě smaltovat i na kuchyňském sporáku, jen dejte pozor, ať si smaltovací prášek nerozsypete a nezapečete tam, kam nechcete.

Co budete potřebovat?

– práškové smalty různých barev
– kovové šablonky
– kovové kolečko
– kleště
– několik čistých papírů
– pletací jehlice
– plotýnkový vařič
– měděné výseky, nebo sklíčka

Jak na výrobu?

1) Připravte si lahvičky se smalty. Před otevřením klepněte lahvičkou o stůl, aby se sklepl prášek z víčka. Potom lahvičku opatrně otevřete. Navlečte přes lahvičku kousek silonky a zajistěte gumičkou. Silonka působí jako jemné sítko, přes které se bude prášek sypat. Podle toho, jak moc silonku napnete, bude sítko jemné.

2) Na čistý papír položte měděný výsek a posypte ho práškovým smaltem. Můžete ho posypat i více odstíny najednou.

3) Opatrně přeneste výsek na kovové kolečko a to pak položte na plotýnku.

4) Nechte smalt rozpustit a pak kolečko z plotýnky sundejte. Pozor! Kolečko sundejte kleštěmi, je horké.

Třeba opravdu není od věci, mít něco, co je opravdu jedinečné. Dlouhou dobu za socialismu si ženy musely vystačit s pěti různými triky/náušnicemi/botami, které nosily prostě všechny. Vypadaly jedna jako druhá. Až dnešní doba konečně nabízí možnost projevit se a vybočit. Není to dobrý důvod proč vlastnit ručně dělaný šperk?

VIDEO: Jak se dělá smaltovaný šperk?

Zdroj obrázku: SXC.hu