Domů Drahé kameny Tyrkys – kámen očisty

Tyrkys – kámen očisty

3740
0
Sdílejte
Rate this post

tyrkysTyrkys je tak starý a znovu a znovu jde zpátky do módy, tyrkysová barva je jedna z nejoblíbenějších barev ve světě módy a šperků. Tyrkys je kamenem nádherné modré barvy. Za jeho odstín může množství mědi, kterou tyrkys obsahuje. V Severní Americe se věřilo, že přináší na zem energii oblohy. Tyrkys se často objevoval v minulosti i v sedlech jezdců na koni, protože chránil koně i jezdce. I v Egyptě tyrkys dobře znali a nazývali ho kamenem života.

Staří Tibeťané nosili tyrkys u sebe během celého života a stejně jím i platili. Tyrkys byl v Tibetu dokonce vzácnější než zlato. Název kamene pochází z francouzského slova „turquois“, což znamená turecký. Právě z Turecka byl tyrkys poprvé dovezen do Evropy.

Básník John Done o Tyrkysu napsal: Jako soucitný Tyrkys, který dí, když zesvětlám, budeš nemocný. Odstín Tyrkysu může být ovlivněn kyselostí potu, který dá drahému kamenu zelený nádech, při nemoci jeho nositele Tyrkys zesvětlal. O jeho vlivu píše car Ivan Hrozný. Mnoho tisíc let před naším letopočtem kmeny v jižní Americe pěstovali zbožnou úctu k Tyrkysu. Tyto drahé kameny nesměly být normálními lidmi nošeny, sloužily jen jako oběť či dárek bohům. Z tyrkysu se vytvářeli nádherné posmrtné masky v hrobkách nebo napodobeniny a sošky bohů.

Ve všech dobách po celém světě byl tyrkys považován za ochránce proti temné magii a uhranutí. Také chrání před pády a kolizemi. Dříve byl pro tuto vlastnost nošen jezdci na koni, dnes to jsou profesionální řidiči, piloti nebo strojvedoucí. Tyrkys je symbolem šlechetnosti, upřímnosti a laskavosti. Zachovává přátelství a z nepřátel činí přátele. Aby přinášel štěstí, musí jít o tyrkys darovaný.

Naleziště tyrkysu

Nejznámější naleziště v historii bylo v Persii, která byla také největším vývozcem po více než 3000 let. Dnes pochází nejlepší Tyrkys z USA z naleziště Sleeping Beauty (Šípková Růženka), vyskytuje se také v Afganistanu, Brazílii, Číně a Rusku, odkud pochází většina korálků pro výrobu šperků.

Účinky tyrkysu na duši

Tyrkys odráží negativní energii a obecně se považuje za kámen očisty. Čistí duši od všeho, co jí škodí. Přináší vnitřní klid iv obdobích obrovského stresu a vypětí. Stabilizuje změny nálad, čímž pomáhá člověku lépe zvládat problémy každého dne.

Snižuje únavu a pomáhá předcházet vyčerpání. Stejně pomáhá při pocitech deprese a smutku. Člověk, který ho nosí je chráněn před záchvaty paniky.

banner-colored-stones-600x315.png

Tyrkys je stejně kamenem, který pomáhá v seberealizaci. Dodává člověku sílu být upřímným k sobě samému, pochopit své myšlenky, city a úmysly, čímž pomáhá najít pravdu ve vlastním nitru. Čistí mysl a otevírá ji novým nápadům. Stejně je nápomocný při řešení problémů a to zejména tím, že podporuje analytické myšlení. Tyrkys využijí i lidé s problémy v oblasti lásky a romantiky. Podporuje kvalitu vztahů a přátelství. Věří se, že i z nepřátel dokáže udělat přátele. Stejně probouzí v člověku pocity štědrosti.

Tyrkys je také kamenem, o kterém se tvrdí, že chrání proti uhranutí.

Účinky tyrkysu na tělo

Tyrkys je vhodným kamenem pro všechny, kteří trpí poruchami výživy. Zlepšuje vstřebávání živin a pomůže i lidem, kteří trpí anorexií a jinými formami nechutenství. Snižuje také kyselost žaludeční šťávy a uklidňuje žaludek i při jiných onemocněních, zejména při vředech.

Posiluje imunitu a stimuluje regeneraci tkání. Proto je vhodný při zotavování se z úrazů a operací. Snižuje horečku a stejně potlačuje zánět. Pomáhá i při virových onemocněních.

Tyrkys tlumí i bolest, což ocení všichni s bolestmi zad, krku, zubů nebo hlavy. Uvolňuje také křeče a to zejména v případě křečí kosterního svalstva a menstruačních křečí. Jeho účinky ocení také lidé s onemocněním kloubů. Vhodný je pro lidi z revmatismem, ale i pro lidi s dnou. Chrání před škodlivými účinky rentgenového a slunečního záření a detoxikuje organismus.

Věří se také, že čistí plíce od všech nečistot, ať už od těch z okolí nebo kouření. Zmínit je třeba i jeho příznivý účinek na oči. Pomáhá zejména při kataraktě a při zánětech očí. Obecně působí hojivě na celé tělo a posiluje organismus.

Tyrkysový prsten a další produkty s tyrkysem

Swarovski Stříbrný prsten tyrkysový s krystalem Swarovski, MBSP16 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

VIDEO: Různé podoby tyrkysu

Zdroj obrázku: SXC.hu