Domů Šperky Alergie na šperky

Alergie na šperky

2423
0
Sdílejte
Rate this post

alergie-na-sperkyModerní člověk trpí několika alergiemi. Různé alergie jsou především civilizačními chorobami. Existovaly však i v minulosti, jen jsme o nich nevěděli, až tak jsme je nevnímali. Alergie se projevuje při kontaktu s něčím, co tělo nezná, na co nedokáže reagovat.

Kontaktní alergií na kovy trpí více lidí, než si myslíte. U většiny lidí se však tato alergie nikdy neprojeví. Například u mužů se ani nemá kdy, neboť většina mužů žádné šperky, ať už ze zlata, nebo jiného kovu nenosí.

Problémy s alergií na šperky mají většinou pouze ženy. Jsou to ženy, které si s nevolí musí odepřít vytoužený prstýnek. Alergie na kov se projevují i ​​zčervenáním pokožky, případě hnisáním a tak dále.

Při alergiích však mezi lidmi existuje mnoho pověr a nepravdivých informací. Kontaktní alergie na kovy nejsou žádnou výjimkou. Lidé bývají alergičtí na specifické kovy, takže pokud je šperk vyroben ze slitiny několika kovů, alergie nevzniká na tuto slitinu, ale na specifický kov v ní. Poměrně často se předpokládá, že alergie vzniká na stříbro. Toto není úplně pravdou. I když samozřejmě u určitého procenta populace se může vyvinout alergie na stříbro jako takové. Za alergií na stříbrné šperky je však většinou nějaká příměs. Stříbrné šperky nikdy nejsou tvořeny čistým stříbrem. Příměsy jsou do stříbra přidávány za účelem dodání pevnosti se stability. Díky příměsím jsou stříbrné šperky daleko lépe upravitelné a tvarovatelné. V stříbrných špercích nejvíce problémů způsobuje nikl. Mnohé studie prokázaly, že na nikl je alergická téměř sedmina populace. Dalším nepříjemným prvkem, na který je třeba si dávat pozor, je kobalt. Ochrana proti alergenním stříbrným šperkem je poměrně jednoduchá. Pokud kupujete stříbrný šperk od legitimního zdroje, ten vám určitě bez problémů oznámí, jaké příměsy byly použity při jeho výrobě. Pokud si chcete být opravdu jisti, že váš šperk bude pro vaše tělo a pokožku bezpečný, žádejte pouze o kvalitní příměsy. Platina a titan jsou kovy, při kterých se opravdu nemusíte bát, že by vám způsobily alergické reakce. Problémem je však jejich cena – platina a titan patří k nejdražším kovem. Jejich cena je dokonce vyšší než cena zlata.

banner-colored-stones-600x315.png

Alergie na zlato

Pojďme se podívat na alergii na zlato. Zlato ve své čiré ​​podobě jen zřídkakdy způsobuje alergické reakce. Zlato je slavné iz toho důvodu, že je absolutně chemicky neaktivní. Zlato způsobuje alergické reakce pouze tehdy, pokud obsahuje různé příměsi. Toto je i případ bílého zlata. Alergie na bílé zlato tak závisí od příměsí. Běžné zlato je zbavovány bílé barvy pomocí dalších kovů, které se do něj přidávají. Při výrobě bílého zlata se nejčastěji používá již zmiňovaný alergenní nikl, který později na pokožce vyvolává alergenní reakce. Bílé zlato je často mylně doporučené alergikům. I při bílém zlatě však existuje vhodnější alternativa jako v případě příměsí niklu. Zlato bělené příměsí paladia je z pohledu alergických reakcí vhodnější volbou.

Pozor na bižuterii

Největší nebezpečí z pohledu alergií hrozí ženám a mužům při bižuterií. Levné šperky jsou nebezpečné pro alergiky z více úhlů pohledu. Bižuterie je vyrobena z levných neušlechtilých kovů. Toto není žádnou novinkou a je si toho vědomi úplně každý. Větší problém s bižuterií je její problematický původ. Levná bižuterie se obvykle vyrábí ve východní Asii, ať už je to Čína, nebo Thajsko. Tyto země nejsou zrovna pověstné dodržováním zdravotních norem. Bižuterie tak obsahuje neznámé kovy. Složení bižuterie je prakticky nemožné zjistit, protože prodejci bižuterie mají téměř nulové spojení s jejich výrobci. V případě bižuterie tak pomůže určit alergenicitu šperku pouze jeho samotné nošení.

VIDEO: Pokud máte alergii na šperky, zkuste šperky ze dřeva

Zdroj obrázku: SXC.hu