Domů Zajímavosti Co byste měli vědět o zlatě, špercích a hodinkách

Co byste měli vědět o zlatě, špercích a hodinkách

1387
0
Sdílejte
Rate this post

zlato-nausniceZlato, šperky, drahé hodiny. Toto jsou témata možná tak v kruzích smetánky, horních 10 tisíc. Většina lidí se k něčemu takovému sotva dostane na pravidelné bázi. O koupi šperků za několik tisíc eur se věru nebavíme u piva každý víkend. A v tom vězí i problém v momentě, kdy potřebujeme koupit luxusní hodinky, snubní prsten zda když chceme někoho obdarovat nějakým zajímavým a hodnotným šperkem.

Slovům jako „šperky“ či „zlato“ ještě jak tak rozumíme. Co je to však bílé zlato? Vždyť ono je to normální žluté zlato…

Základní informace o špercích

Pojďme si zodpovědět alespoň ty základní otázky ohledně šperků. Ano, zlato je za normálních okolností žluté. Takovou barvu má, když je ryzí, tedy když neobsahuje téměř žádné příměsy. Do klenotnického zlata se však obvykle přimíchávají další kovy, které zlepšují jeho mechanické vlastnosti a mohou také měnit jeho barvu. V případě bílého zlata je to nikl nebo palladium. Bílé zlato je pevnější a lépe se leští.

banner-colored-stones-600x315.png

Víte, co je to karát?

Další častou otázkou je „co je karát?“. Karát je jednotka, kterou se měří váha a zároveň i ryzost zlata. Karát se používá i při diamantech. „Co je diamant?“, Můžete se zeptat. Diamant je nejtvrdší nerost složen z atomů uhlíku, který je charakterizován i vysokým lomem světla. S diamanty souvisí i otázka „co jsou 4C?“. Čtyři písmena „C“ označují vlastnosti diamantu – barva (color), brus (cut), čistota (clarity) a karát (carat).

Něco o hodinkách

Hodinky rovněž patří mezi důležité šperky. Zde je třeba si uvědomit rozdíl mezi způsobem pohonu hodinek (mechanické, quartzové). Sklíčko hodinek je vždy méně významnou součástkou než strojek hodinek. Je to právě strojek hodinek, který rozhoduje o jejich ceně, o jejich kvalitě. V případě jakýchkoliv pochybností je dobré se při špercích informovat. Vždyť dnes jsou informace opravdu snadno dostupné. Najdete je na internetu nebo vám poradí pracovníci klenotnictví či zlatnictví. V dobrém obchodě by vám vždy měli vědět profesionálně poradit.

Zdroj obrázku: SXC.hu