Domů Zajímavosti Znáte drahé kameny a polodrahokamy?

Znáte drahé kameny a polodrahokamy?

2564
0
Sdílejte
Rate this post

bvlgariČlověk má biologicky danou potřebu obklopovat se pěknými věcmi. V té nejprimitivnější formě je krása rovná lesku a pěkné barvě. Drahé kameny a polodrahokamy nejrůznějšího druhu provázejí člověka už od prvního momentu, než slezl ze stromu a vydal se za dobýváním Země.

Drahokam je skutečně drahý kámen, za který se platí v některých případech velké miliony. Drahokam můžeme definovat jako minerál, který si lidstvo cení pro jeho výjimečné estetické vlastnosti a je používán pro dekorativní účely.

Na to, abychom nějaký minerál mohli zařadit do kategorie „drahokam“ musí splňovat všechny následující podmínky:

  • nádherný lesk a barva
  • čistota
  • stálost
  • mechanická odolnost
  • vzácnost v přírodě

Diamant

V mnoha případech je téměř synonymem drahokamy diamant. Diamanty jsou symbolem bohatství a krásy, stejně jako zlato. Zatímco zlato je kov, diamant je minerál. Diamant je kompletně tvořen uhlíkem. Stejně i běžný grafit, který se používá do tužek. Grafit je však neuvěřitelně křehký, a diamant je nejtvrdší minerál, jaký známe. Rozdíl mezi grafitem a diamantem je v uspořádání atomů v krystalické mřížce. Diamant je nejčastěji čiré ​​nebo nažloutlé barvy. Název diamant pochází z řeckého slova „adamas“, což znamená „nepřemožitelný“. Každý diamant je charakterizován i vysokou disperzí světla. Diamant je sice výjimečně tvrdý, jako kámen je však zároveň i relativně křehký. To znamená, že dokáže vydržet extrémní tlak, ale obyčejným nárazem ho dokážete zničit. Při diamantech se obvykle udává hmotnost – ta je zaznamenávána v karátech (jeden karát se rovná 200 miligramů). Při diamantech se udává i čirost. Čirost je stupeň vnitřních chybí diamantu. Diamanty se do šperků přeměňují pomocí broušení. Nebroušený diamant nedokáže naplno zužitkovat své fyzikální vlastnosti.

banner-colored-stones-600x315.png

Rubín

Rubín je další kámen z rodiny drahokamů. Z geologické pohledu je to modifikovaný korund. Má růžové až červené zbarvení. Toto zbarvení způsobuje zvýšený obsah chrómu. Hodnota rubínu na trhu se odvíjí od jeho barvy, velikosti, ryzosti i výbrusu. Od korundu se odvozuje i další drahokam – safír, který je na rozdíl od rubínu zbarvený do modra.

Smaragd

Jedním z nejoblíbenějších drahokamů je smaragd, který podobně jako další drahokamy dal jméno i osobitému odstínu zelené barvy. Smaragd je mineralogická odrůda berylia. Za svou sytě zelenou barvou může vděčit chromu ve své krystalické mřížce.

Polodrahokamy jsou nejčastěji ozdobné kameny. Polodrahokamem na rozdíl od drahokamů chybí nějaká vlastnost potřebná ke statutu drahokam. Polodrahokamů je poměrně hodně. Jejich cena závisí zejména na barvy a aktuální módy.

Nejznámější polodrahokamy jsou: křemen, granát, tyrkys, topas, nefrit, turmalín či například zirkon.

perly

Perly

Mezi šperkové kameny můžeme řadit i perly. Perly však na rozdíl od drahokamů a polodrahokamů mají zcela odlišný původ. Perly jsou organického původu. Vznikají v lasturách. Lastury pojmou zrnko písku nebo jinou miniaturní částici, na kterou se později nabaluje perleť lastury. Spuštění tvorby perly může být přirozené nebo umělé. Iniciační základy perly se do perlorodek vkládají i uměle.

Jantar

Přírodní materiály jsou ve šperkařství jednoznačně velmi oblíbené. Při výpočtu všech krás, které příroda stvořila pro radost lidského oka, nesmíme zapomenout na jantar. Jantar má 100 procentně přírodní původ. Původem jde o zkamenělou pryskyřici stromů. Jantar může mít množství podob, protože jeho vzhled závisí na uspořádání pryskyřice. Ta může obsahovat různé bubliny či bublinky případně další přírodní útvary.

Zdroj obrázku: SXC.hu