Domů Zajímavosti Bude se v Arizoně platit zlatem a stříbrem?

Bude se v Arizoně platit zlatem a stříbrem?

1454
0
Sdílejte
Rate this post

platba-zlatemArizona je připravena k hlasování o tom, zda se zlato a stříbro stane zákonným platidlem. To znamená, že mincemi, které obsahují zlato a stříbro a které byly vyraženy v USA, se budou moci platit dluhy a daně. V případě, že by se zákon schválil, dané opatření začne platit od roku 2014. V USA uvažovalo nad obdobným opatřením 14 států, avšak zatím platí pouze ve státě Utah. Jiné státy jako např. Virginie, zda Jižní Dakota dané návrhy smetly ze stolu a v Indianě to vypadá, že toto opatření z jednací stolu srazí také.

Platba zlatem ve Švýcarsku?

Pravicové straně – Švýcarská lidová strana (SVP) se podařilo získat více než 100 tisíc podpisů v průběhu 18 měsíců. Může tedy požádat o vyhlášení referenda o tom, zda se zamezí Švýcarské Národní Bance (SNB) další obchodování a prodej švýcarského zlata a zároveň zda bude muset banka držet minimálně 20 % jejích rezerv ve zlatě. Úspěch referenda není zaručen, protože podobné iniciativy již neprošly parlamentem. Nicméně faktem je to, že Švýcarský frank byl poslední měnou krytou zlatem do roku 2000 a bylo by velmi symbolické, kdyby se Švýcaři k tomuto vrátili.

banner-colored-stones-600x315.png

Platba zlatem v Číně?

Už se stává tradicí, že jakékoliv statistiky z Číny jsou zpochybňovány. Tentokrát je možné zpochybnit výroky viceguvernéra Čínské centrální banky o tom, že jejich zlaté rezervy jsou na úrovni 1 054 tun, což je číslo z roku 2009. Věří tomu někdo? Ale určitě. Lidé dnes věří čemukoliv. Jediné, co nesedí je to, že Čína vytěží 400 tun zlata a dalších 500-600 tun ročně doveze. Že by z tohoto objemu (cca 40 % roční světové produkce zlata) nepřidala jedinou cihlu do svých oficiálních rezerv od roku 2009? Divné, že? No nic, uvidíme v následujících letech, co opravdu Čína odhalí.

Čína a Indie jsou největšími konzumenty zlata na světě. Podle World Gold Council bude tento roční poptávka po žlutém kovu v Indii velmi blízko číslu 1000 tun; v roce 2012 byla poptávka po zlatě na úrovni 864 tun. Tak to vypadá, že omezování prodeje přes vyšší daně a regulace chuť po zlatě nemění, dokonce na tom nic nemění ani fakt, že v indických rupií cena zlata dosahuje rekordní hodnoty. Zlato je druhým najdovážanejším artiklem po ropě a odhaduje se, že Indové drží asi 18 000 tun zlata; hodnota čehož je asi 50 % jejich HDP.

Banka J.P. Morgan vyhrála soud proti investorům, kteří ji obviňovali z manipulace s cenou stříbra. Soudce Patterson v pondělí rozhodl o tom, že investoři sice dokázali prokázat, že J. P. Morgan cenou manipulovat může (což JPM nezpochybňoval), nedokázali však, že to banka dělala „vědomě“ a že vědomě i jednala. Ještěže tedy ta manipulace s cenou podle zákona není.

Zkuste investovat do zlata

Zdroj obrázku: SXC.hu