Domů Zajímavosti V Indii vzkvétá pašování zlata

V Indii vzkvétá pašování zlata

1479
0
Sdílejte
Rate this post

zlato-pasovani-indiePašování zlata do Indie se stalo výnosnější než pašování drog. Pašeráci zároveň používají podobné metody jako pašeráci drog. Jsou ochotni spolknout zlato a pašovat jej v útrobách těla.
Tamní úřady se snaží zabránit dovozu zlata do země tím, že se primárně soustředí na lidi, kteří přicestovali do Indie ze Singapuru, Thajska, Saúdské Arábie nebo Srí Lanky. To jsou hlavní destinace, z nichž pašované zlato pochází.

Odhaduje se, že množství pašovaného zlata do země se po zavedení dovozních restrikcí minimálně zdvojnásobilo. World Gold Council odhaduje, že od začátku roku se do země propašovalo od 150 do 200 tun zlata. Indická vláda je sice spokojená, že se jí lépe vyvíjí oficiální deficit obchodní bilance, za čímž stojí hlavně pokles dovozu zlata do země. Ten klesl na jen několik tun měsíčně, oproti tradičním desítkám tun v předchozích měsících. Pašování zlata do země má zároveň dopad i na cenotvorbu, která se odvíjí od vyššího rizika spojeného s pašováním zlata do země. Vzhledem k sezóně sňatků obyvatelstvo zároveň reaguje na tyto restrikce tím způsobem, že se snaží recyklovat staré zlato. Darovat zlatý šperk jako svatební dar je v Indii tradicí.

banner-colored-stones-600x315.png

Zajímavost: Zlato se našlo na palubě indického letadla

Dovoz stříbra do Indie

Jelikož je problém odvážet do Indie zlato, obyvatelstvo se zároveň vrhlo na druhou peněžitou komoditu po zlatě – stříbro. Dovoz stříbra se meziměsíčně v říjnu zvýšil o 40 %, kdy Indie dovezla 338 tun stříbra oproti 241 tunám v září. Letos se předpokládá, že Indie doveze kolem 5200 – 5400 tun stříbra, což je vysoko na d rekordem z roku 2008, kdy bylo dovezeno do země 5048 tun.

Jihokorejská burza začne v březnu příštího roku obchodovat i fyzické zlato. Na burze bude možné obchodovat minimálně 1 gram, přičemž výběr zlata bude možný jen po dosažení 1 kg. Obchodování se připravovalo již od roku 2010.

Americká mincovna US Mint prodala v listopadu 753 000 uncí stříbra, což byl pokles oproti říjnu o 34 000 uncí. Na straně druhé dosáhl zatím celkový prodej stříbra v tomto roce do konce listopadu rekord ve výši 41 475 000 uncí stříbra, což je výrazně více než byl rekord z roku 2011, kdy mincovna prodala 39 868 500 uncí stříbra. Co se týče zlata, prodala 48 000 zlatých Eagleho. Za rok tak prodala mincovna 800 000 zlatých Eagleho.

Zkuste investovat do zlata

Zdroj obrázku: SXC.hu