Domů Zajímavosti Zajímavosti o stříbru a stříbrných špercích

Zajímavosti o stříbru a stříbrných špercích

1692
0
Sdílejte
Rate this post

bile-gold-imgČlověk používá stříbro již od starověku. Latinský název Argentum znamená bílý a právě zářivě bílý lesk stříbra je to, co lidi tolik přitahuje. Stříbro je bezesporu jedním z nejkrásnějších přírodních kovů a proto se brzy začalo používat k výrobě stříbrných šperků. V poslední době se stříbrné šperky stávají velmi módními.

 

Stručné dějiny stříbra

Těžba stříbra má velmi starou historii. Snad jen měď a zlato se užívaly dříve. Nejstarší nálezy opracovaného stříbra jsou staré více než 4000 let. Veliké množství stříbrných šperků bylo objeveno v hrobech chaldejských králů. Je zajímavé, že naproti tomu v egyptských pyramidách se opracované stříbro vyskytuje jen velmi vzácně. Za vlády pověstného krále Šalomouna bylo ve starověkém Izraeli stříbra tolik, že bylo považováno za nic. Jedny z největších stříbrných dolů starověku byly ve Španělsku (v Hispánii). Féničané, kteří tam tehdy stříbro těžili, na dolech nesmírně zbohatli. Prý používali místo měděných lodních kotev kotvy stříbrné.

V Čechách bylo podle pověstí stříbro dobýváno již v 7. st. n.l. Skutečný rozvoj těžby stříbra začal ve 13. a 14. století. Nejvýznačnější české město, ve kterém se těžilo stříbro, je Kutná Hora. Byly doby, kdy Čechy patřily díky těžbě stříbra k nejbohatším zemím v Evropě. Dnes jsou největšími světovými producenty stříbra Mexiko, Kanada, Peru, Austrálie a USA.

banner-colored-stones-600x315.png

Stříbrné šperky

Stříbro je na čistém vzduchu stálé. Oxiduje (černá) působením sirných par, např. ve znečištěném ovzduší, nebo působením sirovodíku. Ryzí stříbro je oproti zlatu tvrdší (stupeň tvrdosti 3). Pro klenotnické účely se nejčastěji používají slitiny stříbra s mědí. Ryzost stříbra zjistíme podle jeho ryzostní značky. Například označení 925/1000 nám říká, že klenotnická slitina stříbra má v sobě 92,5% ryzího stříbra. Se stříbrem s touto ryzostí se setkáváme nejčastěji a nazýváme ji „sterlingové stříbro“. Některé kvalitnější stříbrné šperky jsou pro zvýšení lesku a odolnosti pokrývány tenkou vrstvou kovového rhodia, ryzího stříbra, paladia, atd.. Díky tomu si zachovávají stříbrné šperky svůj lesk daleko delší dobu. Zvláštním způsobem povrchové úpravy stříbrných šperků je tzv. patinování. Jedná se o umělé vytvoření patiny na povrchu některých stříbrných nebo zlatých šperků (starostříbro).

Informace o stříbru

Věděli jste, že:

  • Stříbro vyniká svou kujností. Z 1kg stříbra je možné vykovat až 2km dlouhý drátek.
  • V nejstarších dobách, kdy byla těžba stříbra obtížná, byla v některých národech cena stříbra vyšší než cena zlata.
  • Stříbro má antibakteriální účinky. Lidé, kteří dříve pili ze stříbrných pohárů, unikli častěji infekčním nemocem.
  • Stříbro má charakteristický zvonivý zvuk, proto se přidává do zvonoviny a vyrábějí se z něj struny do některých strunných nástrojů.
  • Stříbro se stále využívá v mnoha oblastech. Díky stříbru máme zrcadla, CD a DVD nosiče, plomby v zubech, fotografie, brýle se „zatmívacími“ skly a mnoho dalších výrobků.