Domů Drahé kameny Achát – od nedokonalosti ke kráse

Achát – od nedokonalosti ke kráse

3603
0
Sdílejte
Rate this post

achat-krasnyAchát je odrůdou křemene, vyznačuje se krásnou páskovanou kresbou. Acháty byly lidstvu známy už od pradávna, lidé z něj vyráběli nástroje, později také šperky. Díky jeho specifické stuktuře je možno achát barvit. Technologie barvení je známá již od starověku. Acháty absorbují tekutinu, která se vpíjí s odlišnou intenzitou do jednotlivých vrstviček podle stupně jejich pórozity. Například červená barva vzniká nasycením oxidy železa a následným vypálením. Černá barva zase namáčením v roztoku medu či cukru. Achát bývá přiřazovám ke znamení býka.

Achát patří mezi nejoblíbenější minerály. Jeho název je pojmenován podle řeky Achates (Itálie), podél které se v minulosti nacházely jeho významná naleziště. Nádherný a pronikavý kámen jak ho známe z obchodů však světlo světa nespatří způsobem jako jiné druhy minerálů, při jeho těžbě v podobě surových hrud by nikdo ani neřekl, jakou nádheru může v sobě skrývat kus kamene, který drží právě v ruce.

Nejdůležitějším prvkem při achátu je jeho opracovávání. Z nenápadné hroudy kamene či různobarevné směsi se pečlivým postupem společně s přeleštěním rázem stane nádherný šperk složený z více barevných vrstev, které korelují v pruzích. Díky tomuto typickému znaku se ve výsledku tento kámen stane „miláčkem“ nejednoho ženského, ale i mužského oka.

achat-naramek

Vznik achátu

Achát vznikl v útrobách žhavé lávy, při procesu jejího postupného ochlazování se. Každý kámen je proto originální nejen složením, ale i variacemi barev, které můžete při pohledu na něj při přímém světle a správném pozorovacím úhlu vidět. Široká barevná škála, ale i odlišná transparentnost (propustnost světla) a struktura lesku dělají z tohoto kamene unikát, který se vyskytuje v různých podobách a druzích, kde jeho druhý název prozrazuje zemi původu nebo jeho barvu (např. ohnivý, růžový).

banner-colored-stones-600x315.png

Naleziště achátu

Achát můžeme najít téměř kdekoli na světě, v Americe, v Africe, na Madagaskaru, v Brazílii, ale i u nás a našich sousedů. Pořídit si ho můžeme v různých rozměrech, není proto žádný problém najít neopracované verzi achátu, která nám zabere polovinu pracovního stolu, nebo droboučký opracovaný šperk vhodný k darování.

Achát v ČR

V České republice se acháty vyskytují na nalezištích: Nová Paka, Turnov, Kozákov, Horní Halže, Studenec, Vernéřovice na Náchodsku, Zárybnická Lhota, Levín, Doubravice, Morcinov, Kněžnice, Libuň.

Léčebné využití achátu

Achát stabilizuje auru, ruší a přetváří negativní energie. Jeho očistná síla působí mocně na tělesné i citové úrovni. Pokud si ho člověk umístí na srdce, dokáže léčit citovou nevyrovnanost bránící přijímat lásku. Nošení na žaludku nebo užívání v podobě elixíru povzbuzuje trávící proces a přináší úlevu při gastritidě. Léčí oči, žaludek a dělohu. Čistí lymfatický systém a slinivku břišní. Posiluje krevní oběh a léčí kožní nemoci.

Zvláštní botswanský achát

Botswanský achát, který se nachází výhradně v Botswaně, výborně poslouží každému, kdo je nějak spojen s ohněm nebo kouřem. Je užitečný pro kuřáky a pro ty, kdož chtějí s kouřením skoncovat. Pomůže vám prozkoumat dosud neznámá území a vaše vlastní tvůrčí schopnosti. Na duševní úrovni pomůže vidět vše ve větším měřítku.

Na citové úrovni jemně ulevuje vzniklému napětí. Tento druh achátu má často podobu uzlíků či vajec. Šedá varianta ve tvaru uzlíku připomíná lidský mozek, s nímž také dobře souzní. Zvláště je prospěšný tím, že pomáhá tělu přijímat kyslík. Příznivě působí na oběhový systém a kůži. Pomáhá překonávat deprese. V netělesné rovině pomáhá podněcovat činnost korunní čakry, dodávající energii do aurálního pole.

Náhrdelníky a další šperky s acháty

VIDEO: Zajímavosti o achátu

Zdroj obrázku: SXC.hu