Domů Šperky Péče a údržba šperků

Péče a údržba šperků

16613
1
Sdílejte
Rate this post

cisteni-sperkuNovou a svěží tvář můžete někdy sami vrátit šperkům, které na vás vypadnou ze skrytých domácích zákoutí a na něž doslova desítky let padal prach a nečistota. Velmi jednoduše jim vrátíte jejich původní lesk a atraktivitu.

Doma máte poklady, které i po letech zazáří

Může se jednat o zlaté šperky po prababičce, či stříbrné šperky, které viděla vaše maminka naposledy na vlastní svatbě. Stačí pár jednoduchých úkonů a nepoznáte rozdíl mezi šperkem, který právě doputoval z klenotnictví a tím, který přitahoval pozornost dávno v minulém století. Stejně tak ale poslouží takové recepty k udržování šperků zcela nových.

Proč stříbrné šperky černají?

Potem, prachem, oxidací a dalšími vlivy bezesporu nejvíce trpí šperky stříbrné, to je ono známé zčernání. Příčinou je obsah síry v ovzduší, do kterého se dostává spalováním uhlí a nafty. V dávných staletích, kdy lidstvo uhlí, ani dieselové motory neznalo, byly na tom stříbrné šperky a předměty lépe. Máte na vybranou – buď odnést šperk k odborníkovi, ale počítat s finančním vydáním, nebo se pokusit vyčistit ozdobu doma.

banner-colored-stones-600x315.png

Sůl, voda a jedlá soda

Stačí pár „primitivních“ pomůcek – porcelánová miska, či kelímek z plastu. Nádobu obalte zevnitř alobalem, nalijte horkou vodu, do ní přidejte lžičku kuchyňské soli a půl lžičky jedlé sody. Než šperk na několik hodin do roztoku namočíte, omyjte ho horkou vodou a mýdlem, stačí starým zubním kartáčkem. Alobal na sebe váže nečistoty, po procesu čištění zčerná alobal, ale stříbro je opět jako nové. Pak už stačí jen přeleštit jemným hadříkem a „nový“ šperk je na světě. A uložit do krabičky, nejlépe s označením „šperky bižuterie“, ať vás zase za pár let nepřekvapí její obsah.
Zkuste něco nového

Nebo můžete problémy se stárnutím šperků vyřešit ozdobou z chirurgické oceli. Výhodou je vhodnost materiálu pro alergiky – vždyť se z něho vyrábějí náhrady kostí, výztuhy a šrouby do lidského těla a proto se snadno udržují. Kromě toho představuje mezi šperky chirurgická ocel variantu, která přijde vhod jak ženám, tak mužům.

Na stříbrné šperky s čištičem

Styl čistič stříbra speciál tekutý 190 ml lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

VIDEO: Jak vyčistit stříbro?

Zdroj obrázku: SXC.hu

Sdílejte
Další článekŠperky a jejich moderní historie

1 komentář

Comments are closed.