Domů Šperky V Londýně byla výstava o kráse a půvabu perel

V Londýně byla výstava o kráse a půvabu perel

1362
0
Sdílejte
Rate this post

perlyLondýnská galerie Victoria & Albert uspořádala velmi zajímavou výstavu ukazující krásu a půvab perel, které byly po staletí a v mnoha kulturách důkazem bohatství, výsosti a půvabu. Expozice s názvem Perly, kterou můžete navštívit už jen do 19. ledna se snaží prozkoumat historii perel od počátku římské říše po současnost.

 

Perly jako fenomén

Perly jsou fenoménem již několik tisíce let. Několik generací je fascinováno těmito skvosty moře, které jsou nadčasovým klenotem. Přírodní perly byly vždy objektem touhy vzhledem k jejich vzácnosti a kráse. Jejich vznik byl vždy opředen legendami i mýty, avšak byly důkazem čistoty a především štěstí v manželství.

Čtěte také: Jak vznikají perly?

Mušle rodící tento vzácný klenot byly uctívány jako zázračná stvoření přírody a oceňovány pro svůj dekorativní charakter. Výpravy po světě vedly ke sbírání mušlí jako vzácný poklad exotických zemí a v kabinetech pak byly zobrazovány jako kuriozita pro potěšení a navození dojmu na ostatní. Později byly perly podrobeny vědeckému zkoumání a sbírání informací o jejich vzniku. Pomocí rentgenových snímků bylo zjištěno, že perla v mušli vzniká po vniknutí parazita do skořepiny, který produkuje perleť. Parazit pak vytěsňuje buňky a tvoří cystu, na které perleť roste.

banner-colored-stones-600x315.png

peelicky

Výstava Pearls neboli Perly ukazuje v tradiční instalaci několik raritních kousků jako korunky, náhrdelníky, brože, náušnice i přívěšky. Největšími unikáty jsou například korunka Lady Rosenbery, sbírka přírodních perel jako kameny mnoha barev z Kataru či náhrdelník působící jako omrzlý, který vytvořil Sam Tho Duong.

Náušnice a další šperky s perlami

VIDEO: Výstava perel v Londýně

Zdroj fotografí: www.vam.ac.uk