Domů Drahé kameny Nefrit (jadeit)

Nefrit (jadeit)

5063
1
Sdílejte
Rate this post

nefritDrahé kameny mají i v současnosti a měly i v minulosti hodnotu srovnatelnou s penězi nebo i vyšší. V současnosti to je např. diamant, rubíny a safír. V minulosti to byl zejména ve starověké Číně kámen Jadeit, či také Nefrit. Jemné odstíny svěží jablečné zelené se sametovým leskem, které jsou pro Jadeit tak typické byly velice oblíbené. Jadeit i Nefrit se považovaly za Královský kámen a po celou historii Číny měl velice důležitý význam. Bohaté řezby mytických draků, zbraní i výrobků pro zkrášlení paláců byly spolu s majitelem ukládány i do hrobů. Jadeit a Nefrit symbolizují spravedlnost, skromnost a moudrost.

Jadeit a Nefrit

Dříve byl Jadeit jeden druh, ale dnes už víme, že existují dva druhy a to Jadeit a Nefrit. Jadeit má jemnou a svěží jablečnou barvu, Nefrit má barvu hlubokou tmavě zelenou. Nefrit je známý ve formě řezeb zejména z raných dob Číny, později se do popředí obliby dostává Jadeit, který byl čínskou císařovnou označen dekretem za majetek říše a zařazen do císařské sbírky.

Naleziště Nefritu a Jadeitu

Klasická naleziště Nefritu jsou v Rusku u Bajkalského jezera, Jadeit zejména v Číně a USA, kde byl oblíbený i aztéckými kmeny. Velice rychle se tyto kameny rozšířily i do Evropy. Jadeit i nefrit je dodnes vyřezáván do nepřeberného množství tvarů a talismanů, které mají svého nositele ochraňovat nebo přinášet poznání, spravedlnost a štěstí.

Nefrit je velmi drahý

V listopadu 2012 byl v Irsku vydražen malý kousek bílého nefritu za cenu 630 000 eur. Je to pečetidlo, pocházející z doby čínské dynastie Čching, s vyřezaným zvedajícím se drakem. Pečetidlo přitom není větší než krabička od zápalek.

Cenové odhady dražitelů se pohybovaly pod 6 000 eur, ale nakonec se o skutečné překvapení v malém městečku Durrow postarali čínští dražitelé.

Dražba „Pečetidla s drakem“ pocházejícího ze soukromé sbírky v Paříži byla zahájena s počáteční nabídkou 2 000 eur, ale velice rychle došlo k neúprosnému souboji dvou dražitelů z Číny. Jeden nabízel telefonem z Pekingu a druhý přes internet z města Ťing-te-čen. Po dvaceti minutách bylo pečetidlo „přiklepnuto“ anonymnímu dražiteli z Ťing-te-čenu.

Bílé pečetidlo s drakem tak překonalo více než dvojnásobně rekord dražby, který byl kdy za asijské umělecké dílo na aukci v Irsku zaplacen, informovaly o tom Irish Times.

Ale čím je nefrit tak zvláštní, že ho Číňané částečně považují za cennější než zlato?

Jedno čínské přísloví říká: „Zlato je drahé, ale nefrit má nedocenitelnou cenu.“ Jinými slovy – zlato rovná se bohatství, ale nefrit ztělesňuje něco, co vším tím zlatem a penězi koupit nelze.

banner-colored-stones-600x315.png

Podíváme-li se nejdříve na hmotná fakta, vidíme, že cena nefritu v Číně v posledních letech enormně vzrostla. Zatímco velmi čistý bílý nefrit z Chotanu (čínsky Che-tchien) stál v pozdních sedmdesátých letech ještě zhruba 100 jüanů za kilogram, současná cena za to samé množství přesahuje milion jüanů (cca. 123 000 eur). Nefrit z Myanmaru (dnešní Barma) má však desetkrát až stokrát vyšší cenu, než čínský bílý nefrit.

„Anglický výraz ´jade´ je nadřazeným pojmem dvou minerálů jadeitu a nefritu,“ říká mineralog René Köhler. „Oba minerály se od sebe lehce liší vzhledem, tvrdostí a zpracovatelností. Podle oblasti se tak k dalšímu zpracování používá nefrit či jadeit.“

Obecný český název je nefrit. V Číně se nazývá čen jü, neboli „pravé jade“.

Pro geology byl nefrit dlouhý čas považován za mysterium. Nacházel se pouze v řekách a v kamenech, takže jeho skutečný původ často zůstával hádankou. Dokonce i dnes existuje velmi málo nalezišť.

Účinky nefritu

Účinky na duši

Nefrit je velmi účinný při emocionálních problémech, přičemž se věří, že dokáže v tomto směru pomoci nastolit stabilitu a harmonii. Síla nefritu se projeví i v mezilidských vztazích av otázkách lásky. Pomáhá člověku očistit jeho mysl od negativních myšlenek. Tento kámen také dokáže ochránit člověka před nástrahami okolí.

Jeho ochrana je nejúčinnější v případě těhotných žen a novorozených dětí. Velmi vhodný je i na ochranu větších dětí, přičemž dokáže ochránit před fyzickým i psychickým nebezpečím.

V případě dětí se dá nefrit využít já na navázání nových přátelství, takže je určen dětem, které mají problém s hledáním nových kamarádů. Nefrit přitahuje na člověka, který ho nosí bohatství a do jeho domova blaho a klid.

Účinky na tělo

Nefrit se považuje za kámen, který dokáže posílit vlastní hojivé schopnosti organismu. Už název kamene naznačuje, že nefrit je velmi vhodný při onemocněních ledvin. V tomto směru dokáže pomoci při všech druzích poruch, které člověka mohou potkat. Účinný je při zánětech, ledvinových kamenech a stejně i při jiných poruchách močení.

Kromě toho se věří, že nefrit dokáže pomoci i při onemocněních srdce, zejména při zúžených srdečních cévách a při srdeční nedostatečnosti.

Rovněž pomáhá při artritidě, jiných poruchách kloubů, nerovnováze hladin krevního cukru a při onemocněních očí.

Náušnice a další šperky z nefritu

VIDEO: Jak vypadá Nefrit?

Zdroj obrázku: SXC.hu

1 komentář

Comments are closed.