Domů Šperky Vintage šperky

Vintage šperky

1932
0
Sdílejte
Rate this post

VINTAGE ŠPERKYVintage je velmi aktuální módní trend a nostalgická památka na doby minulé, na staré zážitky, či na dobu prarodičů. Vintage je také záplava květinových motivů, krásných šperků, dobových klobouků a venkovských scenérií s rozsáhlou zahradou a romantickým domečkem pod listnatým stromem. Vintage jsou staré knihy od Jane Austen, čaj o páté, snění a zejména starodávná dobová atmosféra.

POJEM VINTAGE

Slovem vintage se označují staré šperky a móda, které dosáhly věku 50 až 100 let, ale přesto se zachovaly v perfektním stavu. V souvislosti s vintage se používá také výraz „retro“ pro 20 let staré, ale zachované módní unikáty. Staleté a starší šperky se zase považují za starožitnost.

banner-colored-stones-600x315.png

Znalci vintage šperků neposuzují materiál, ze kterého byly šperky zhotoveny. Směrodatným prvkem je jejich věk, který jim musí dokonale zapadnout do konkrétního časového období, např. do období rozmachu uměleckého směru art deco, který se vyznačoval sytými barvami a geometrickými tvary. Zkušení sběratelé tak dokáží podle různých dobových prvků rozlišit skutečně staré vintage šperky od novodobých imitací, které se jimi jen inspirovali.

VINTAGE STYL

Vintage styl je v módní terminologii výraz právě pro tyto šperky a bižuterii, která byla skutečnými vintage šperky pouze inspirována. Ne v každé rodině se z generace na generaci předávají rodinné šperky a jako módní investice může být vintage móda pro mnohé ženy příliš drahým špásem. A tak se na trh dostalo množství šperků a bižuterie inspirované dobovými šperky a různými uměleckými směry. Vintage módní doplňky se vyznačují bohatostí, perlami často ve více řadách, hrubšími a výrazně zdobenými náhrdelníky, květinovými motivy a krásným zdobením barevnými krystaly. Také vás uchvátila romantická stránka staromódního vintage stylu nebo geometrie a barevnost, která vzešla z art deca?

VIDEO: O vintage špercích

Zdroj obrázku: SXC.hu