Domů Drahé kameny Ametyst

Ametyst

3276
5
Sdílejte
Rate this post

ametystAmetyst je nádherná fialově zbarvená odrůda křemene. Ametyst tvoří pravidelné krystaly, které mohou dosáhnout hmotnosti několika desítek kilogramů. Ke šperkařským účelům se však většinou hodí pouze nepatrná horní část krystalu, která má nejsytější barvu a je bez prasklin. Nejbohatší naleziště ametystu se nacházejí v Brazílii, známá je též Uruguay či Bolívie. Název ametyst pochází z řečtiny a ve volném překladu znamená „neopojný“. Ametyst bývá přiřazovám ke znamení ryb. Náhrdelníky a náramky z ametystu jsou navlečené na ocelovém lanku a ukončené zapínáním do karabinky.

Minerál ze skupiny silikátů (tektosilikáty)
– Tmavě fialová, fialová nebo červenofialová odrůda křemene

Ametyst v ČR a na Slovensku

V českých zemích byla od středověku nejproslulejší výzdoba fialovými ametysty s bílými vrostlichemi achátu z lokality Ciboušov na Klášterecku, ze kterých se řezaly a leštily čtyř- až pětiboké desky; dochovaly se v obkladech kaplí sv. Kateřiny a Svatého Kříže na hradě Karlštejně a v kapli sv. Václava v katedrále sv. Víta v Praze. Písemně doložené jsou z Karlova hradu v Tangermünde, ale nedochovaly se tam. Císař Karel IV. chtěl pomocí výzdoby polodrahokamy v kaplích evokovat Nebeský Jeruzalém a jeho hradby podle biblického textu Vidění sv. Jana. Další teorie hovoří o meditačním účinku ametystu na mysl císaře za jeho pobytu na Karlštejně. Další ametysty dal císař vložit do Svatováclavské koruny, do zlatého korunovačního kříže a do několika relikviářů ve Svatovítském pokladu. Ametyst se na území bývalého Československa nalézá v Krušných horách, okolo Kozákova v Českém ráji, dále na Chebsku, v Jeseníkách, v Moravském krasu, na Vysočině na Žďársku a Třebíčsku (Bochovice, Hostákov, Valdíkov, Smrk, aj.). Proslulé byly žezlové krystaly ametystu z dolů okolo Banské Štiavnice ve středním Slovensku.

Ametyst a jeho duševní síla

Ametyst je mimořádně silný kámen s obrovskou ochrannou silou, obdařen vysoce spirituálními vibracemi. Brání nositele před psychickými útoky, protože jejich energii přeměňuje na lásku. Je blahodárný na mysl, kterou dokáže uklidnit a povzbudit. Příznivě působí na schopnost rozhodování, posiluje zdravé racionální uvažování člověka.
Ametyst je jedním z najspirituálnejších kamenů. Přináší božské lásky, nabízí nahlédnutí do skutečné podstaty člověka, povzbuzuje k nezištnosti a duchovní moudrosti. Otevírá cestu pro rozvoj intuice a podporuje tělesné vlohy. Je velmi vhodný pro meditace a věštění. Ametyst lze umístit na třetí oko, aby povzdudil jeho činnost. Pokud u sebe máte ametyst během spánku, můžete se dočkat zážitků spojených s pobytem mimo tělo. Přeměňuje nižší energie na vyšší vibrace duchovní a éterické říše.

banner-colored-stones-600x315.png

Vliv ametystu na zdraví

Na nejjemnější úrovni udržuje ametyst rovnováhu mezi tělesným, duševním a emocionálním tělem, a současně zajišťuje jejich propojení. Čistí auru. Podněcuje činnost krční a korunní čakry.
Ametyst dokáže stabilizovat duševní stav, ale neměl by se používat v případech paranoie nebo schizofrenie.
Ametyst podněcuje produkci hormonů. Vylaďuje systém žlázy s vnitřní sekrecí a metabolismus. Posiluje vylučovací orgány a imunitní systém. Blahodárně působí na střeva, kde reguluje stav střevní flóry, odstraňuje parazity a zlešpuje vstřebávání vody. Zmírňuje bolest hlavy a uvolňuje napětí. Léčí nespavost a zajišťuje klidný spánek.
Může se přikládat a nosit podle potřeby, zejména pokud jde o součást šperku. Pokud se nosí na krku, měl by spočívat na srdci. V případě nespavosti položit pod polštář. Geody nebo zrastlice mohou postavit volno do prostoru.

Ametyst v historii

Od počátku historie se ametyst využíval v klenotnictví, řezaly se z něj sumerské a mezopotámské pečetní válečky, a především antické (řecké i římské) gemy. Také v evropském klenotnictví a v glyptice se ametyst od středověku až do současnosti hojně využívá, proslulé jsou misky a konvice dvorských umělců Karla IV., či nádobí z dílen brusičů rodiny Miseroniů, kteří pracovali v Praze – Bubenči pro císaře Rudolfa II. a jeho dvůr. Od 19. století se dováží zejména brazilský ametsty a užívá se také barvený na černo či v kobaltové modři.

Ve starověku se ametyst používal jako talisman proti následkům nadměrného pití. Jako kámen měl probouzet bdělost vyšší mysli, zasvěcovat do tajných věd a zesilovat vyšší duševní schopnosti. V (arci)biskupských prstenech pak manifestuje duševní sílu a vnitřní mravní čistotu. Ametyst je dodnes používán pro své léčebné účinky v mnoha léčitelstvích světa. Soudí se o něm, že dokáže člověka nabíjet energií.

Technický popis ametystu

Silikát, fialová odrůda křemene, název odvozen z řeckého „amethustos“ – střízlivý, průhledný, skelného lesku, bez štěpnosti. Méně kvalitní brazilské a uruguayské ametysty se vypalují do barvy citrínu. Velmi často se vyskytují v geodách i o velikosti dospělého člověka. Stupeň tvrdosti 7.
Naleziště: Brazílie, Uruguay, Namíbie, USA, Rusko, Kanada, Velká Británie, Srí Lanka, Sibiř, Indie, Mexico

Vyberte si šperky s ametystem

Dámský prsten s přírodním ametystem – RSG36051A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

VIDEO: O ametystu

Zdroj obrázku: SXC.hu

5 KOMENTÁŘE

  1. […] barevných příměsích přírodního původu a odtud se odvozují pro tyto druhy jména: fialový Ametyst, růžový Růženín nebo žlutý Citrín. Nejrozšířenější je čirý krystal Křemene, […]

  2. […] hranic Brazílie a Bolívie. Spojuje v sobě sílu dvou mimořádných kamenů – duchovního ametystu a zářivého citrínu. Do Evropy byl poprvé přivezen španělskými dobyvateli z bolivijských […]

Comments are closed.