Domů Šperky Šperky známých osobností a celebrit

Šperky známých osobností a celebrit

2374
0
Sdílejte
Rate this post

Diamanty. Prsteny. Náhrdelníky. Předměty, které od nepaměti fascinují lidstvo svým vzhledem, designem, unikátním zpracováním, ale i hodnotou. Finanční i estetickou. Pro mnohé představují symbol lásky a společenského postavení, ale zároveň přímo hypnotickými účinky dokazují, že nejcennější na světě je právě oslnivá krása, a ne praktičnost.

Šperky hrají také důležitou roli při různých významných událostech téměř každé ženy. Ale kromě těch, jejichž hodnota je do značné míry velmi individuální pro konkrétní majitelku, existuje i několik takových, které dodnes přitahují pozornost milionů. Tyto klenoty, absolutně nedostupné běžným smrtelníkům, si žijí vlastním životem, často plným neobjasněných záhad a polopravdivé mýtů. A není pochyb o tom, že mýty dokáží fascinovat stejně, jako šperky samotné. Přinášíme malý výběr z těch, které vytvářejí vlastní příběhy. Vlastně ani ne tak vytvářejí, jak vyprávějí…

mantoaneta

Náhrdelník Marie Antoinetty

Příběh šperku, o kterém by se nepříliš nadsázce mohlo říci, že změnil dějiny. Náhrdelník, sestávající z velkého množství bílých diamantů, které korunovali dva žluté a jeden růžový kámen, měl údajně již v době svého vzniku hodnotu válečné lodi. V roce 1772 ho dal vyrobit francouzský král Ludvík XV. Ale ještě před jeho dokončením zemřel a jeho hlavní milenka, pro kterou měl být určen, byla na královském dvoře nahrazena jinou.

Výrobci enormně drahého náhrdelníku, elitní pařížští klenotníci Bohmer a Bassenge, se tedy pokusili prodat ho nové královně Francie, rakousko-uherské princezně a manželce krále Ludvíka XVI., Marii Antoinettě. Ta ho však dvakrát odmítla, údajně proto, že si v očích lidu nové vlasti chtěla vylepšit pověst. Nechtěně tak odstartovala sérii podvodů, za kterými stáli nepřející králové.

Aby královnu zdiskreditovali, napsali několik falešných listů jejím jménem za účelem „koupě“ nádherného klenotu. Události vyšly najevo v době, kdy rostla nespokojenost s monarchií ve Francii, která vedla až k slavné revoluci. Kdo vlastně za podvody stál, stejně jaké byly skutečné pohnutky jejich strůjců, se pravděpodobně nikdy nedozvíme. I historici se však shodují na tom, že aféra kolem náhrdelníku Marie Antoinetty zkompromitovala pověst šlechty a královny namísto krásného šperku přinesla smrt pod gilotinou, stejně jako její manželovi i celé tehdejší monarchii.

banner-colored-stones-600x315.png

srdce-oceanu

Šperk srdce oceánu

Diamant, který proslavil velkofilm Jamese Camerona – Titanic, skutečně existoval. Vlastnil ho Ludvík XVI, Ale po vypuknutí francouzské revoluce se nenávratně ztratil. Na jaře minulého roku však svět obletěla zpráva, že na palubě reálného Titaniku, který se před více než sto lety potopil u americkém pobřeží, se skutečně nacházel šperk nápadně připomínající ten, který filmová hrdinka Rose dostala od svého snoubence.

Skutečné „Srdce oceánu“ vlastnila jistá Kate Florence Phillips, která Titanicem v jeho první i poslední plavbu noc cestovala. Klenot byl dárek od jejího milence Samuela Morleyho. Morley byl ženatý, krátce před plavbou však svou rodinu opustil a kvůli nové lásce prodal i své obchody v Londýně. Pár cestoval na Titaniku pod falešnými jmény, a zamýšlel začít spolu nový život na americké půdě.
Kate se spolu s diamantem podařilo zachránit, a krátce nato se jí narodila dcera Ellen Mary. Samuel Morley však v osudnou noc tolik štěstí neměl – po potopení lodi zamrzl ve vlnách studeného Atlantiku. Někteří kritici předpokládají, že tento skutečný příběh lásky inspiroval Jamese Camerona k vytvoření toho fiktivního, který dodnes na filmových plátnech obdivuje celý svět.

A co se stalo s pověstným modrým diamantem? Ten dodnes existuje a je součástí rodinného dědictví potomků Ellen Mary Walker. Té se však do smrti nepodařilo prokázat, že jejím otcem byl opravdu milenec její matky, londýnský obchodník Samuel Morley.

Zásnubní prsten Kate Middleton

V současnosti snad nejznámější prsten na světě nosí manželka Prince Williama, princezna Kate Middleton. William ho věnoval své nastávající při příležitosti zásnub. Nesrovnatelně méně lidí ale ví, že prsten je vyroben z 18 karátového diamantu a původně patřil Williamově matce, zbožňované princezně Dianě.

Ta ho přestala nosit, když se převalila nevěra jejího manžela, prince Charlese. Prsten musel před zásnubami zmenšit dvorní zlatník královského dvora – Kate má totiž zjevně menší prsty, jak oblíbená lady Diana. Princ William tak symbolicky oživil vzpomínky na svou matku, kterou miloval celý svět, a nenápadně tak naznačil, že navzdory tragickému osudu bude navždy součástí britského královského dvora.

Vyberte si náhrdelníky

Zdroj obrázků: Wikipedia.org