Domů Šperky Proč vlastně nosíme šperky?

Proč vlastně nosíme šperky?

1582
0
Sdílejte
Rate this post

krizekLidé nosívají šperky z nejrůznějších důvodů. Někdy je to zvyk, který jsme podědili po našich rodičích a jako holčičky, později ženy se nad tím vůbec nezamýšlíme. V naší kultuře není nic neobvyklého, když se malým holčičkám – ještě miminkům dají propíchnout uši a vsadit zlaté náušnice, které pak nosí ještě několik dalších let. V USA je takový krok, naopak, velmi výjimečný a životě mladé Američanky jde při propichování uší o velkou věc, kterou si musí nejednou obhájit před rodiči, podobně jako je vnímán třeba u nás piercing.

Sestavili jsme několik žebříček důvodů, co pro nás znamená a proč nosíme šperky a bižuterii. Tentokrát se v článku budeme zabývat nejčastějšími a nejběžnějšími důvody a významy, které pro nás mají:

Šperky jako symbol

Šperky, které mají v naší kultuře nějaký význam – zásnubní prsteny, svatební prsteny, v naší zeměpisné šířce náušnice u dívek. Symbolické šperky připomínají akt lásky a nadcházející partnerské spojení v manželství, a takové náušnice zase většinou odlišují ​​holčičky od chlapců. Lze je lze chápat jako symbol ženskosti.

banner-colored-stones-600x315.png

Šperky jako vzpomínka

Naši nejbližší nás nejednou v životě obdaří drobným šperkem. Dostaneme je jako dárek k narozeninám, k úspěšné maturitě či k promoci. Nebo nám ho daruje babička jako památku a rodinné dědictví. Z tohoto pohledu mají pro nás šperky nejvyšší hodnotu, představují naše rodinné kořeny, mají svou historii a svůj vlastní příběh.

Znak úspěchu a společenské prestiže

Okázalým hrubým řetězům holdují zejména rappové hvězdy, které drahými kovy ukazují na své neoblomné postavení a vysoký společenský status. U žen jsou tyto šperky obvykle jemnější, ale hodnotnější. Nejluxusnější šperky se ve většině případů vyrábějí z náročně klenotníky vybrušování kamenů a perel. Základním rozpoznávacím znakem těchto šperků je vysoký lesk dokonale odrážející světlo, náročný výbrus a nádherné umělecké zpracování předními světovými klenotníky.

Oblíbený módní doplněk

Pokud nám záleží na stylovém a upraveném vzhledu, dolaďujeme své outfity šperky a bižuterií. Šperky si tak vybíráme podle barev, tvarů i materiálů. Na reprezentativní ples se k slavnostní róbě zdobíme šperky z drahých kovů a kamenů, které jsou pro každodenní nošení „trochu moc“. Naopak, do práce, školy a na volný si vybíráme jemné šperky a krásnou bižuterii, která vyjádří naši osobnost a na pohled „dotvoří“ kombinaci oblečení, které jsme si ráno vybrali.

Vybírejte jen kvalitní šperky

Zdroj obrázku: SXC.hu