Domů Zajímavosti Oxidace stříbra

Oxidace stříbra

7636
0
Sdílejte
5/5 - (1 vote)

čištění stříbra

Zčernalo mi stříbro, co s tím …?

S touto otázkou se setkávám téměř denně … Každý den se najde někdo, kdo chce reklamovat stříbrný řetízek, stříbrný náramek, stříbrný prsten, či jiný stříbrný šperk pro pro změnu barvy.

Scénář je stejný: zákazník si koupí krásný, lesklý, nový řetízek. Po čase (u někoho je to jen týden, u někoho měsíc, u někoho rok) řetízek změní barvu, neleskne se, je tmavý, často až černá a tak ho přijde reklamovat. Lépe řečeno, chtěl by ji reklamovat. Zčernání řetízku však není důvod k reklamaci, je to jen zašpinění šperku, které očištěním dá snadno a za pár minut odstranit. Přece jen, ani boty, které se Vám po čase zašpiní neseberete zpět do prodejny na reklamaci, kde jste je zakoupili, neboť změnily barvu …

Může za to oxidace

Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace a je to přirozená reakce stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s termální vodou, poté, lakem na vlasy, parfémem. Pokud užíváte léky, je možné, že šperky zčernají mnohem agresivněji. Jelikož stříbro oxiduje i při kontaktu s pak je zřejmé, že v letním období, kdy se člověk potí víc, se šperky zanášejí rychleji a je nutné je čistit častěji. Ne u každého reaguje stříbro stejně. Někdo nemusí čistit stříbro vůbec, někdo ho musí čistit každý týden. Záleží to na agresivitě potu a na prostředí, ve kterém se člověk pohybuje.

Koupí stříbrných šperků se speciální povrchovou úpravou se vyhnete jejich čištění. Jsou to tzv. rhodiované šperky. Látka zvaná rhodium (rhodium) patří mezi platinové kovy, má vysoký lesk a zabraňuje šperku, aby zčernal. Tuto speciální povrchovou úpravu mají hlavně prsteny, náušnice, přívěsky a tenké řetízky.

banner-colored-stones-600x315.png

Jak čistit stříbro?

Pokud stříbro zčernalo je nutné jej vyčistit. Nejjednodušším a nejosvědčenějším způsobem navrácení původní barvy stříbrným šperkem je čištění čističem stříbra.

Je to speciálně vyvinutá tekutina na čištění stříbrných šperků, kterou si můžete zakoupit v drogerii. Tento čistič třeba přelít do uzavíratelných láhve (například od zavařenin) a zašpiněný šperk do něj namočit. Není nutné ho tam nechávat dlouho, někdy stačí i 15 sekund a šperk je viditelně čistší, lesklejší. Po vytažení šperk opláchněte v čisté vodě, usušte a je připraven na další nošení. Upozornění – při čištění stříbra neplatí zásada „čím déle, tím lépe“. Pokud šperky necháte v čističi příliš dlouho, mohou zmatnit. Pokud se chystáte čistit stříbrné šperky s přírodními kameny, zda s lepenými kameny, poraďte se před tím u klenotníka.

Na stříbrné šperky s čištičem

Styl čistič stříbra speciál tekutý 190 ml lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

VIDEO: Jak se dá čistit stříbro?

Zdroj obrázku: SXC.hu