Domů Zajímavosti Oxidace stříbra

Oxidace stříbra

1983
0
Sdílejte
Ohodnoťte

čištění stříbra

Zčernalo mi stříbro, co s tím …?

S touto otázkou se setkávám téměř denně … Každý den se najde někdo, kdo chce reklamovat stříbrný řetízek, stříbrný náramek, stříbrný prsten, či jiný stříbrný šperk pro pro změnu barvy.

Scénář je stejný: zákazník si koupí krásný, lesklý, nový řetízek. Po čase (u někoho je to jen týden, u někoho měsíc, u někoho rok) řetízek změní barvu, neleskne se, je tmavý, často až černá a tak ho přijde reklamovat. Lépe řečeno, chtěl by ji reklamovat. Zčernání řetízku však není důvod k reklamaci, je to jen zašpinění šperku, které očištěním dá snadno a za pár minut odstranit. Přece jen, ani boty, které se Vám po čase zašpiní neseberete zpět do prodejny na reklamaci, kde jste je zakoupili, neboť změnily barvu …

Může za to oxidace

Zčernání stříbrných šperků se nazývá oxidace a je to přirozená reakce stříbra, která vzniká při kontaktu šperku s termální vodou, poté, lakem na vlasy, parfémem. Pokud užíváte léky, je možné, že šperky zčernají mnohem agresivněji. Jelikož stříbro oxiduje i při kontaktu s pak je zřejmé, že v letním období, kdy se člověk potí víc, se šperky zanášejí rychleji a je nutné je čistit častěji. Ne u každého reaguje stříbro stejně. Někdo nemusí čistit stříbro vůbec, někdo ho musí čistit každý týden. Záleží to na agresivitě potu a na prostředí, ve kterém se člověk pohybuje.

banner-colored-stones-600x315.png

Koupí stříbrných šperků se speciální povrchovou úpravou se vyhnete jejich čištění. Jsou to tzv. rhodiované šperky. Látka zvaná rhodium (rhodium) patří mezi platinové kovy, má vysoký lesk a zabraňuje šperku, aby zčernal. Tuto speciální povrchovou úpravu mají hlavně prsteny, náušnice, přívěsky a tenké řetízky.

Jak čistit stříbro?

Pokud stříbro zčernalo je nutné jej vyčistit. Nejjednodušším a nejosvědčenějším způsobem navrácení původní barvy stříbrným šperkem je čištění čističem stříbra.

Je to speciálně vyvinutá tekutina na čištění stříbrných šperků, kterou si můžete zakoupit v drogerii. Tento čistič třeba přelít do uzavíratelných láhve (například od zavařenin) a zašpiněný šperk do něj namočit. Není nutné ho tam nechávat dlouho, někdy stačí i 15 sekund a šperk je viditelně čistší, lesklejší. Po vytažení šperk opláchněte v čisté vodě, usušte a je připraven na další nošení. Upozornění – při čištění stříbra neplatí zásada „čím déle, tím lépe“. Pokud šperky necháte v čističi příliš dlouho, mohou zmatnit. Pokud se chystáte čistit stříbrné šperky s přírodními kameny, zda s lepenými kameny, poraďte se před tím u klenotníka.

Na stříbrné šperky s čištičem

Styl čistič stříbra speciál tekutý 190 ml lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

VIDEO: Jak se dá čistit stříbro?

Zdroj obrázku: SXC.hu